Eile, 18. novembril toimus Bakuus Aserbaidžaanis ÜRO kliimakonverentsi COP29 raames ministrite kõrgetasemeline arutelu, mille keskmes oli õiglane üleminek. Ümarlauda juhtis Eesti kliimaminister Yoko Alender.
Ümarlaua eesmärk oli arutada, kuidas tagada kliimapoliitika elluviimine, luues uusi arenguvõimalusi ja kaitstes haavatavaid kogukondi.
Kliimaminister Yoko Alender rõhutas oma avakõnes, et õiglane üleminek on kliimapoliitika keskne osa. „Õiglane üleminek tähendab keskendumist inimestele, keda kliimamuutused kõige enam mõjutavad. Meie ülesanne on pakkuda neile tuge, olgu selleks ümberõpe või võimalused leida uusi töökohti kasvavates sektorites, nagu taastuvenergia,“ ütles kliimaminister. „Õiglane üleminek muudab raskused võimaluseks, luues uusi töökohti, edendades innovatsiooni ja parandades elukeskkonda kõigi jaoks.“
Alender rõhutas ka rahvusvahelise koostöö tähtsust ja nimetas Õiglase Ülemineku Tööprogrammi tööriistaks, mis aitab riikidel jagada teadmisi ja ressursse, et saavutada õiglane ja kaasav üleminek vähese süsinikuheitega majandusele. „Kaasa peavad rääkima kõik riigid – ainult nii leiame parimad lahendused kliimakindlate ühiskondade ülesehitamiseks,“ lisas minister.
Ümarlaual arutleti, kuidas õiglane üleminek kajastub riikide heite vähendamise programmides (NDCd ehk Nationally determined contributions) ja riiklikes kliimamuutustega kohenemise plaanides. Ministrite arutelu on sisendiks ÜRO õiglase ülemineku tööprogrammile (JTWP). Tööprogrammi eesmärk on tagada Pariisi kliimaleppe eesmärkide täitmine ülemaailmselt õiglasel ja kõigiga arvestaval viisil.
Ministrite ümarlaual osalesid ligi 200 riiki ning Eestil oli võimalus kõrgetasemelist ümarlauda juhtida esmakordselt. Kohtumise kaasjuhina osales Grenada kliima, keskkonna ja taastuvenergia minister Kerryne James
Allikas: Kliimaministeeriumi 19.11.24 pressiteade