Valitsus kiitis heaks ehitusseadustiku ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Muudatuste eesmärk on kiirendada taastuvenergia kasutuselevõttu nii kohalikele omavalitsustele suurema tasu võimaldamisega kui ka bürokraatia vähendamisega planeerimismenetlustes.
„Töötame selle nimel, et 2030. aastal toodaksime tarbimise mahus taastuvelektrit. Puhas ja taskukohase hinnaga energia on majanduse arengu ja inimeste heaolu eelduseks. Selleks, et taastuvenergia maht saaks kasvada, peame muutma protsesse selgemaks ja kiiremaks. Täna heaks kiidetud muudatuste pakett aitab seda teha,“ ütles kliimaminister Yoko Alender.
Muudatuste tulemusel hakkavad kohalikud omavalitsused ja elanikud saama tuulikutasu senisest suuremal määral juba tuulepargi ehitusperioodi jooksul. Kehtiva seaduse kohaselt tasub taastuvenergia arendaja ehitusperioodil 10% tuulikutasu kuni kasutusloa saamiseni. Muudatus on kasulik, sest kasutusloa saamine võib praktikas viibida, samas kui tuulikud juba pöörlevad. Tasu hakatakse maksma kui tuulik elektrivõrku ühendatakse ning kuni kasutusloa saamiseni tasub arendaja tuulikutasu 70% tavamäärast.
Lisaks antakse KOVidele suurem vabadus tuulikutasu jaotamise üle otsustamisel. Olulisima muudatuse saavad nad edaspidi otsustada, kas tuulikutasu makstakse tuuliku mõjupiirkonnas elavatele inimestele, kes pole oma eluruumi omanikud ning on näiteks üürnikud. Tasu puudutavad sätted on planeeritud jõustuma 1. jaanuaril 2026.
Valitsuse heaks kiidetud muudatusega lühendatakse oluliselt planeerimismenetlustele kuluvat aega ja parandatakse protsessi õigusselgust. Planeerimismenetlus kiireneb umbes kuu võrra selle arvelt, et eriplaneeringu asukoha eelvaliku ja keskkonnamõjude hindamise programmi arutelud asendatakse ettepanekute küsimisega puudutatud isikutelt. Riigi eriplaneeringuid ei pea edaspidi vastu võtma vabariigi valitsus, mis samuti kiirendab protsessi umbes kahe kuu võrra.
Tuulikutasu on kohaliku kasu instrument, millega jaotatakse tuuleparkidest saadavat kasu kohalike omavalitsustega ning vahetult mõjutatud kohalike elanikega. Hüvitist saavad kuni 250 meetristest tuulikutest kuni kahe kilomeetri kaugusel asuvad majapidamised ning üle 250 meetri kõrguste tuulikute puhul kuni kolme kilomeetri kaugusel asuvad majapidamised.
Tehtavaid muudatusi hakatakse rakendama ka jõustumise hetkel menetluses olevatele eriplaneeringutele, seega aitab muudatus kaasa ka juba koostamisel olevate eriplaneeringute protsessi kiirendamisele.
Eelnõuga muudetakse kolme seadust: keskkonnatasude seadust, ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seadust ning planeerimisseadust.
Allikas: Kliimaministeeriumi pressiteade