Valitsus kinnitas regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartmani ettepanekul kalapüügiõigust puudutava määruse muudatused, et Eesti saaks eraldatud püügikvoote võimalikult efektiivselt ära kasutada. Selleks on plaanis kvoote ümber jagada või suurendada eelmisest aastast täis püüdmata koguste võrra. See tähendab püügihooaja pikenemist, mis suurendab nii kalandussektori sissetulekut kui ka värske kala kättesaadavust turul.
„Aasta teises pooles on rannapüüdjad lõpetanud põhilise räimepüügi ning on selgunud eelmise aasta lõplik püügistatistika. See annab riigile võimaluse kvootide kasutamist optimeerida. Saame püügivõimalusi ümber jagada ja võimalusel ka suurendada möödunud aastast ülekantava osa arvelt,“ rääkis regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman.
Peamisi muudatusi määruses on kolm.
Rannapüüdjatele luuakse võimalus püüda räime Läänemere avaosas ka sügisel. Selleks kehtestatakse räimepüügiks maakondadele ühine lubatud kvoot, mis suurendab kvooti kõigile rannapüüdjatele. Rannapüüdjate püügivõimalust suurendatakse Läänemere avaosas 178,35 tonnini. Sügisel saavad räimepüüki Läänemere avaosas jätkata lisaks Hiiu, Saare ja Harju maakonna kaluritele ka Ida-Viru, Lääne-Viru ja Lääne maakonna rannapüüdjad, kelle maakondlikud püügivõimalused kevadisel püügil ammendusid.
Liivi lahel loobutakse kastmõrrapõhisest lubatud saagist, kuna seda püügivahendit sügisesel püügiperioodil ei kasutata. Selle asemel kehtestatakse ühiskvoot Saare ja Pärnu maakonna kaluritele (sh Kihnu ja Manija püsielanikele). Liivi lahes on kvoodi ülejääk piisav, et katta rannakalurite sügispüügivajadus. Seetõttu tõstetakse püügivõimaluse optimeerimiseks traalpüüdjatele kasutamiseks ümber osa rannapüügikvoodist kogumahus 371,4 tonni.
Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel püüdjatele suurendatakse ahvena-, koha‑, haugi-, ja latikakvoote 2023. aastal kasutamata jäänud koguste arvelt. Kogused jagatakse laiali püügivahendi liigi kaupa. See muudatus suurendab piirkonna kalurite sissetulekut.
Määruse „Kutselise kalapüügi võimalused, lubatud aastasaagid ning kalapüügiõiguse tasumäärad 2024. aastal“ muutmise määruse eelnõuga saab tutvuda eelnõude infosüsteemis.
Allikas: Regionaal- ja Põllumajandusministeerium 14.11.2024 pressiteade