Copernicuse kliimamuutuste teenus (C3S) ja Copernicuse atmosfääriseire teenus (CAMS), mida osutab Euroopa Komisjoni nimel ja Euroopa Liidu finantseerimisel Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus (ECMWF), mängivad keskset rolli maailma kliima- ja atmosfäärinäitajate jälgimisel ja aruandluses. Nende põhjalikud analüüsid ja andmed pakuvad olulisi teadmisi meie planeedi muutuvast seisundist, toetades teadlike otsuste tegemist.
11. novembril alanud ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni osaliste konverentsi COP29 ja Earth Information Day 2024 valguses kutsuvad C3S ja CAMS otsustajaid, teadlasi ja kodanikke rohkem Copernicuse andmeid kasutama, rõhutades seejuures vajadust viivitamatute ja jõuliste kliimameetmete järele. Copernicuse teenuste poolt pakutav info mitte ainult ei tõesta muutuvat kliimat, vaid annab meile ka sisendi sekkumiseks, et kaitsta tulevikku.
Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala: „Meil on hea meel tõdeda, et ka Keskkonnaagentuur koostöös Tartu Ülikooli ja Eesti Keskkonnauuringute Keskusega on algatanud ulatusliku projekti, mille eesmärk on suurendada Copernicuse kaugseireprogrammi atmosfääriseire teenuse (CAMS) kasutamist ja selle mõju Eestis. Projekt aitab täiustada õhukvaliteedi ja kasvuhoonegaaside heite riiklikku seiret ning suurendada nende andmete kättesaadavust. Projekti käigus koostatakse CAMS-i andmeid kasutades Eesti jaoks kasvuhoonegaaside heitkoguste üksikasjalikud andmestikud ja täiustatakse olemasolevaid andmeportaale.“ Uuri lisaks Keskkonnaagentuuri veebilehelt ja Keskkonnaportaalist.
On peaaegu kindel, et 2024. aastast saab kõige soojem aasta, ületades eelmisel aastal püstitatud rekordit. Need rekordid on vaid viimased avastused pikemas trendis, mida ERA5* andmestik kajastab: globaalsed keskmised temperatuurid tõusevad järjekindlalt. Füüsika osutab selgelt, et inimtegevus mõjutab soojenemistrendi. Kasvuhoonegaaside järsk tõus pärast tööstusrevolutsiooni algust on põhjustanud enneolematuid muutusi Maa süsteemis, lükates inimkonna ja meie keskkonna tundmatutesse vetesse.
Selles kontekstis võivad C3S-i ja CAMS-i toodetud andmed märkimisväärselt toetada leevendus- ja kohanemismeetmeid, mida praegu arutatakse Bakuus COP29-l. Näiteks võivad Copernicuse andmed aidata hinnata päikese- ja tuuleenergia intensiivsust, et optimeerida taastuvenergia tootmist. Lisaks saab neid kasutada ka põhiliste kliimanäitajate tuleviku tingimuste prognoosimiseks erinevate kliimamuutuste stsenaariumide korral, võimaldades paremat planeerimist ja investeeringuid kliimamuutuste leevendamise strateegiatesse.
Andmed (Climate Data Store and Atmosphere Data Store) on tasuta kättesaadavad ja seega väärtuslik ressurss kõigile, kes rakendavad kliimaga kohanemise ja kliimamuutuste leevendamise meetmeid kogu maailmas.
C3S direktor Carlo Buontempo: „On peaaegu kindel, et 2024. aastast saab esimene kalendriaasta, mille keskmine temperatuur ületab 1,5 °C piiri. Selles on mänginud olulist rolli kasvuhoonegaaside kontsentratsiooni pidev kasv atmosfääris. Loodame, et juhid, kes kogunevad COP29-le, saavad otsuste tegemisel tugineda nendele olulistele vaatlusandmetele. Üks meie aja peamisi väljakutseid on õppida kiiresti, kuidas parimal viisil kasutada olemasolevaid teadusandmeid ja teadmisi kliimamuutuste kohta. Samal ajal peab teaduse areng jätkuma ja koos sellega peab jätkuma ka toetus andmete kogumisele, sealhulgas ülemaailmse kliima järelanalüüsi andmebaasile, mille uut generatsiooni hakatakse koostama järgmise aasta alguses.“
Lisaks sellele annavad andmed kasvuhoonegaaside heitkoguste ja kontsentratsioonide kohta olulist teavet globaalset soojenemist põhjustavate saasteainete allikate ja suundumuste kohta. See CAMS-i pakutav teave toetab sihipäraseid strateegiaid heitkoguste vähendamiseks ja aitab jälgida rakendatud kliimapoliitika tõhusust.
CAMS direktor Laurence Rouil: “Peame jätkuvalt tõstma arusaamist kasvuhoonegaaside tegelikest heitkogustest ja nende mõjust globaalsetele süsteemidele. Meil on suurepärased võimalused pakkuda teadmisi heitkoguste allikate ja kontsentratsioonide trendide kohta tänu maapealsetele mõõtmisandmetele, mis on sisendiks mudelsüsteemidesse, et koostada asjakohast ja põhjalikku teavet. Praegu arendatava CO2 seiret ja kontrolli toetava mehhanismi (CO2MVS) peamine eesmärk on aidata kaasa Euroopa ja rahvusvaheliste kasvuhoonegaaside kokkulepete rakendamisele. Ainus viis peatada kliimamuutuste levikut, on töötada välja tõhusamad strateegiad, et kaitsta atmosfääri kahjulike gaaside, eriti metaani ja CO2, heitkoguste eest.”
*ERA5 on Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) loodud ülemaailmne andmekogu, mille andmed põhinevad miljarditel mõõtemisandmetel satelliitidelt, laevadelt, lennu- ja meteoroloogiajaamadest üle terve maailma. ERA5 põhineb järelanalüüsil, kus kombineeritakse mudelid ja ajaloolised vaatlused, et pakkuda võimalikult täpseid andmeid minevikust praeguseni.
Allikas: Keskkonnaagentuuri teade