11.-22. novembril toimub Bakuus, Aserbaidžaanis ÜRO kliimakohtumine ehk COP. Seekordse COPi läbirääkimiste raskuskeskmeks saab olema järgmise kliimarahastuse eesmärgi kokku leppimine.
“Kliimamuutus ei tunne riigipiire, seetõttu tuleb kliimamuutuse leevendamiseks ja kohanemiseks astuda ühiseid samme kõigi maailma riikidega. ÜRO kliimakohtumisel just neid järgmisi ülemaailmseid samme kokku lepitaksegi,” ütles Eesti COPi delegatsiooni juht, kliimaminister Yoko Alender. "Kliimarahastuse läbirääkimisel vaadatakse üle ka rahastusse panustajate ja toetuse saajate nimekiri. Meile on oluline, et kliimamuutustega tegelemiseks saaksid toetust ka sõjas kannatanud riigid nagu Ukraina."
Eestil on sel aastal COPil neli ootust ülemaailmseteks kokkulepeteks:
- Kliimarahastuse uue eesmärgi kokku leppimine.
- Jätkuv liikumine puhta majanduse suunas, kus järk-järguliselt loobutakse fossiilkütuste kasutamisest.
- Jätkuv kliimamuutuste leevendamine ja muutustega kohanemine.
- Kliimaandmete kvaliteedi tõstmine, et otsuseid saaks teha õigetel alustel.
“Kõige pingelisemad saavad olema kliimarahastuse läbirääkimised. Läbi tuleb rääkida nii summas kui ka panustajates. Seejuures ei räägita enam ainult riikide poolsest panusest, vaid ka sellest, et ka suured saastavad ettevõtted peaksid panustama arenguriikide toetamisse, et viimastel oleks võimalik kliimamuutustega toime tulla,” sõnas rohereformi asekantsler Kristi Klaas.
Uus kliimarahastuse eesmärk peaks hakkama kehtima al 2026. aastast. Uus eesmärk järgneb 2009. aastal kokku lepitule, millega suunati arenguriikides kliimamuutuste leevendamiseks ja nende mõjudega kohanemiseks 100 miljardit USD/a aastani 2025. Selle aasta läbirääkimistelt ootavad arenguriigid kliimarahastuse mahu olulist tõusu.
COP toob kokku riigid üle kogu maailma, et arutada ja kokku leppida ühises lähenemises, kuidas vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja kaitsta keskkonda. See pakub platvormi, kus riigid saavad koordineerida oma tegevust. Ilma COPita oleks kliimamuutuste vastu võitlemine killustatum ja vähem koordineeritud, ning puuduks regulaarne platvorm riikidevaheliseks koostööks ja ambitsioonide tõstmiseks.
COPi korraldamine roteerub ÜRO viies regionaalses grupis. Sel aastal on kord Ida-Euroopa grupi käes, kuhu kuulub ka Asebaidžaan. See otsus langetati eelmise aasta tippkohtumisel Dubais.
COPi ametliku fotogalerii leiab: COP29 Azerbaijan - United Nations Climate Change Conference
Allikas: Kliimaministeeriumi 11.11.2024 pressiteade