Tootjad saavad järgmisest aastast taotleda toetust teavitus- ja müügiedendusprojektideks, et muuta kvaliteedikava raames toodetud tooted turul nähtavamaks ja tõsta tarbijate teadlikkust sellest, mis on kvaliteedikavad ning mis nende alusel toodetud tooteid teistest eristab. Perioodi 2023–2027 kvaliteedikava raames toodetud toote teavitus- ja müügiedenduse toetuse taotlusvoor avaneb 2025. aasta esimeses kvartalis.
Toetuse eesmärk on tõsta tarbijate teadlikkust kvaliteedikavadest ehk pöörata tähelepanu sellele, millised on kvaliteedikava alusel toodetud toodete eripärased omadused, ning aidata tarbijatel poes selliseid tooteid ära tunda. „Kvaliteedikavad annavad tarbijale kindluse toote kvaliteedi, omaduste või tootmisprotsessi kohta, mis aitavad tõsta toodete lisandväärtust ja edendada nende müüki,“ selgitas Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi biomajanduse asekantsler Madis Pärtel.
Tegemist on koostöömeetmega, mis tähendab, et toetust saavad taotleda samas kvaliteedikavas osalevate tootjate rühmad. Näiteks saab toetust taotleda tootjate rühm, mis koosneb vähemalt kahest tootjast, kes toodavad sõira, mille nimetus on registreeritud kaitstud geograafilise tähisena.
Toetust saab küsida kuni kolm aastat kestvaks teavitus- või müügiedendusprojektiks, milles on võimalik kombineerida erinevaid tegevusi, näiteks teha turu-uuringuid, korraldada teavituskampaaniaid ja turundusüritusi või osaleda messidel. Toetuse maksimaalne suurus projekti kohta on 150 000 eurot.
Kvaliteedikavad jagunevad Euroopa Liidu kvaliteedikavadeks ja riiklikult tunnustatud kvaliteedikavadeks. Euroopa Liidu kvaliteedikavadest on Eestis enim tuntud mahekvaliteedikava, ent meie tootjad on registreerinud ka kaks kaitstud geograafilist tähist: Estonian Vodka ja sõir. Eestis on kaks riiklikult tunnustatud toidukvaliteedikava: „Rohumaaveise liha tootmine“ ja „Biosfääri programmiala rohumaaveis ja -lammas“.
Määrus „Perioodi 2023–2027 kvaliteedikava raames toodetud toote teavitus- ja müügiedenduse toetus“ kavandati ja toetust makstakse „Ühise põllumajanduspoliitika Eesti strateegiakava 2023–2027” alusel.
Allikas: Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi pressiteade