Loomsest toidust ja põllumajandusloomadelt võetud seireproovides ei tuvastatud veterinaarravimite väärkasutust
2023. aasta saasteainete seire raames võetud proovid osutusid nõuetele vastavaks.
Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Ingrid Sumeri sõnul võetakse iga-aastase seire raames proove nii elusloomadelt kui toidutoormest. „Kokku võeti seire raames nii loomsest toidust kui ka põllumajandusloomadelt 934 proovi. Uuriti veiseid, sigu, lambaid, broilereid, farmikalu, mune, piima ja mett,“ selgitas Sumeri.
Sumeri sõnul on seire eesmärgiks avastada loomakasvatuses keelatud ainete kasutamine ning kontrollida veterinaarravimite kasutamist vastavalt õigusaktides sätestatud tingimustele. „Põllumajandusloomalt või loomsest toidust võetud proov on nõuetekohane, kui selles ei sisaldu keelatud või loata ainet, veterinaarravimites või söödalisandites lubatud farmakoloogiliste toimeainete jääke lubatud piirnormi ületavas koguses, saasteainete jääke või muid aineid,“ lisas Sumeri.
Seires uuritavad ühendid jagunevad kahte rühma. A-grupi moodustavad keelatud ained, milleks on näiteks biostimulaatorid, hormoonpreparaadid, anaboolse toimega ühendid. B-gruppi kuuluvad veterinaarravimid ja keskkonna saasteained.
Alates 2023. aastast koostatakse Euroopa Liidu liikmesriikides eraldi saasteainete riiklik riskipõhine kontrollikava ning saasteainete riiklik randomeeritud järelevalvekava. Riikliku riskipõhise kontrollikava koostamisel võetakse arvesse nii kava koostamise aastale eelnenud aastal tapetud põllumajandusloomade arv, toodetud loomset päritolu saaduste koguseid kui ka möödunud perioodil avastatud nõuetele mittevastavaid seireproovide analüüsitulemusi. Riikliku randomeeritud järelevalvekava alusel teostatakse täiendavalt paljude toimeainete pistelist seiret.
Aruandega saab tutvuda siin.
Allikas: Põllumajandus- ja Toiduameti 08.10.2024 pressiteade