Riigi keskkonnainfo väravast Keskkonnaportaalist leiab värskeima kliima- ja keskkonnainfo, sealhulgas interaktiivsed töölauad ja kaardilood värskete faktidega Eesti keskkonnaseisundi kohta. Värskeima ülevaatena on Keskkonnaagentuur avaldanud portaalis Tableau rakenduse abil loodud ülevaate kaitstavate ja kavandatavate kaitstavate alade jagunemise kohta erinevate kõlvikute vahel.
Kõlvik on loodusolude ja kasutusotstarbe poolest eristuv maatükk ja neid saab esitada suuremate kategooriatena, mis jagunevad omakorda tüüpideks. Näiteks on kategoorias puittaimestik tüübid mets ja põõsastik; haritava maa alla kuuluvad tüübid põld ja aianduslik maa. Lisaks kaitsealustele aladele* on kaasatud analüüsi ka kavandatavad kaitstavad objektid ehk alad, millele on tehtud looduskaitseseaduse alusel kaitse alla võtmise ettepanek või koostatud ekspertiis, kuid mis ei ole veel Vabariigi Valitsuse või Kliimaministri poolt kaitse alla võetud.
Kaitstavate ning kavandatavate alade kõlvikulise jaotuse töölaud on tööriistaks näiteks kaitseplaneerijatele ja teistele ametnikele, kes kaitsealade käekäigu eest vastutavad. Põnevat uurimist jätkub aga igaühele, keda huvitab millise osa moodustab kaitsealadest mets või muud kooslused. Lisandväärtuseks on, et andmed töövihikus uuenevad igapäevaselt.
Näiteks saab kaitstavate ja kavandatavate alade jagunemist kõlvikuteks vaadata maakonna, kohaliku omavalitsuse ja maaomandi täpsusega. Nii saab Tableau töölaualt teada, et oktoobri alguse seisuga moodustavad kaitstavatest ja kavandatavatest aladest veidi üle 42% merealad ning maismaal on kõlvikutüübi järgi enim metsa 30% (523 040 ha). Kaitstavatel ja kavandatavatel aladel asuvast metsast on 21,9% (114 646 ha) on eraomandis ning 77,4 % (404 779 ha) riigiomandis. Teisel kohal kaitstavate ja kavandatavate alade maismaa kõlvikutüüpide jaotuses troonivad rabad (10%).
Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialisti Kaisa Viira sõnul tagavad sellised väljundid, et kõigile on sama metoodika alusel koostatud statistika pidevalt kättesaadav ning tulemused ei sõltu spetsialistidest, kellel võivad andmestike sisu ja metoodika osas olla erinevad teadmised.
Kaitstavate alade kõlvikulise jaotuse töövihikut saab uurida Keskkonnaportaalis.
Varasemalt on Keskkonnaagentuur avalikustanud Keskkonnaportaalis Eesti looduse infosüsteemi (EELIS) andmetele tuginevad töölauad: kaitstavate alade statistilised näitajad, rõngastusstatistika ja liigivaatluste levikukaardid.
*Kaitsealuste aladena on analüüsis arvestatud järgmised Looduskaitse seaduse alusel kaitse alla võetud objektid: kaitsealad, hoiualad, kohaliku omavalitsuse objektid, püsielupaigad, lõheliste kudemise- ning elupaigad ja üksikobjektid (koos piiranguvööndiga).
Allikas: Keskkonnaagentuuri 02. oktoobri 2024 pressiteade