Täna toimub Pernova Loodusmajas projekti „Üleujutusohu ennetamine ja leevendamine, hoiatussüsteemid“ avakonverents, kus räägitakse üleujutuste põhjustest, maandamismeetmetest ning hoiatuste andmisest ja tegutsemisest päris üleujutuse korral. Bussiekskursioon viib huvilised ka 2005. aasta Pärnu jaanuaritormi radadele.
„Kliimamuutuste mõju ja sagedasemad äärmuslikud ilmastikunähtused sunnivad meid olema senisest rohkem valvel ja valmistunud ning targemad oma keskkonna kaitsmisel. Üleujutuste ennetamine ja nendega toimetulek ei ole ainult kohalike omavalitsuste või riigi ülesanne, vaid puudutab iga kodanikku ja kogukonda. Koostöö ja teadlikkus on võtmed, mis aitavad meil Pärnus ja kogu Eestis vähendada üleujutuste mõju ning suurendada meie vastupanuvõimet,“ sõnas Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala. Eesmärgiks on suurendada kogukondade vastupanuvõimet kliimamuutustele ning ennetada võimalikke kahjusid. Selleks viiakse läbi mitmeid teavitusüritusi ja tegevusi, mis aitavad kaasa teadlikkuse tõusule.
Projekti fookuses on vähendada üleujutustest tulenevaid riske Eesti ohupiirkondades tõstes teadlikkust ja parandades tegutsemisvalmidust. Projekti raames arendatakse välja veetaseme ja äkksadude jälgimis-, prognoosimis- ja hoiatussüsteemid. Üleujutuste ennetusmeetmete ja hoiatussüsteemide arendamine aitab just kohalikel omavalitsustel ja elanikel paremini valmistuda potentsiaalseteks üleujutusteks, vähendades sellega vara- ja elukahjusid. Tootmisettevõtted, kaubandus- ja teenindusasutused, mis asuvad üleujutusriskiga aladel, on edaspidi varakult teavitatud võimalikest ohtudest ning saavad kavandada tegevusi, et vähendada majanduslikke kaotusi, nagu toodangu katkemine või vara kahjustumine.
Üleujutusohu maandamine vähendab kindlustusmakseid ja suurendab äritegevuse stabiilsust.
Projekti avaüritusel arutatakse, kuidas põhieesmärgid edukalt ellu viia ja tutvustatakse edasisi tegevusplaane. Kohapeal on üleujutuste temaatikat kajastav fotonäitus, kus on pildile püütud kaadrid varasematest üleujutustest Eestis.
Kõik huvilised on oodatud osalema ja kaasa mõtlema, kuidas üheskoos suurendada vastupanuvõimet üleujutustele Pärnus ja kogu Eestis. Täpsema päevakava ja lisainformatsiooni leiab avaürituse veebilehelt.
Tegevused on kavandatud aastani 2029 kogumaksumusega üle 10 miljoni euro. 70% projekti rahastusest pärineb Euroopa Regionaalarengu Fondist ning 30% moodustav riiklik kaasfinantseering.
Allikas: Keskkonnaagentuuri 27.09.2024 pressiteade