Oluline info
Maapiirkonna ettevõtjad saavad esitada taotlusi konkurentsivõime suurendamise toetuse saamiseks
28. augustil avanes maapiirkonna ettevõtjate konkurentsivõime suurendamise investeeringutoetuse taotluste vastuvõtt. Uuendusena võetakse taotlusi vastu pikema perioodi jooksul ehk kuni eelarvevahendid on ära kasutatud. Taotlusvooru eelarve on 20 miljonit eurot.
Toetuse eesmärgiks on maapiirkonnas püsivalt tegutsevate mikro- ja väikeettevõtjate konkurentsivõime kasvatamine, mis on omakorda eelduseks, et maapiirkonda tekivad uued atraktiivsed töökohad.
Toetuse puhul on kasutusel lihtsustatud kulumeetod, mis tähendab, et toetust antakse kindlas summas. Toetussumma määratakse kindlaks taotleja poolt koos taotlusega esitatud eelarveprojekti alusel. Pärast taotluse esitamist kooskõlastatakse eelarveprojekt PRIAga. Taotlusi hindab komisjon ning nõuetekohased ja hindamiskriteeriumite miinimumnõuetele vastavad taotlused rahuldatakse saabumise järjekorras kuni raha jätkub.
Toetus makstakse välja taotluse rahuldamise otsuses määratud kindlas summas ja taotluse rahuldamise otsuses kinnitatud projekti oodatavate tulemuste täieliku saavutamise korral. Toetuse väljamaksmiseks ei pea toetuse saaja esitama kuludokumente iga üksiku kulu tõendamiseks, vaid toetuse saajal tuleb PRIAle tõendada tegevuste elluviimise tulemust. Juhime tähelepanu, et toetuse saajal tuleb oma projekt ja selle iga etapp esialgu ellu viia täielikult omafinantseeringuga, alles seejärel saab toetuse väljamaksmiseks esitada maksetaotluse.
14. augustil toimus toetuse taotlejatele infopäev, mille materjalid leiab PRIA kodulehe toetuse lehelt „Abiks taotlejale“ saki materjalide alt.
Konkurentsivõime suurendamise toetuse taotlejad saavad kasutada PRIA juhendamisteenust
Maapiirkonnas ettevõtjate konkurentsivõime suurendamise investeeringutoetuse taotlejad saavad kasutada juhendamisteenust, mis aitab kliente taotluse esitamisel ning toob nende võimalused paremini esile. Juhendamist saab kasutada seni, kui toetustaotlusi vastu võetakse.
Juhendamised toimuvad kaks korda nädalas, teisipäeviti ja neljapäeviti. Juhendamisele pöördumiseks tuleb esmalt broneerida aeg PRIA kodulehe kaudu (teenuse valiku rippmenüüst tuleb valida „Konkurentsivõime suurendamise toetuse taotluse täitmise juhendamine“) ning taotlejal on valida kahe juhendaja vahel. Kõik vabad ajad on kliendile broneeringut tehes kuvatud ning saab valida endale sobiva. Juhendamisteenust pakutakse ainult telefoni teel, seega on juhendaja nõu võimalik kasutada mugavalt ilma kodust lahkumata.
Toetuste nõuete tähtajad ja erandlikud asjaolud
Kui põllumajandustootjal ei ole võimalik täita toetuse nõudeid vääramatu jõu või erandlike asjaolude tõttu, tuleb sellest PRIAt kirjalikult esimesel võimalusel teavitada. Teavitus tuleb saata e-postiga aadressil info@pria.ee. Teavituses tuleb märkida, millist nõuet ei ole taotlejal võimalik täita ning sõltuvalt nõudest tuleb teavituses märkida ka põllumassiivi/pärandniidu nr, põllu/ala nr, põllu/ala pindala, millel nõuet täita ei saa. Vääramatuks jõuks ja erandlikuks asjaoluks loetakse selliseid asjaolusid, mida taotleja ei saanud mõjutada ja mille tagajärgi ei olnud tal võimalik vältida.
Taotleja poolt esitatud teavitus on oluline selleks, et PRIA saaks vajadusel vääramatu jõu ja erandlike asjaolude esinemist kontrollida. Lisaks on taotleja poolt esitatud teavitus oluline sisend pinnaseirega seotud kontrollide läbiviimisel.
Vajadusel võib vääramatu jõu ja erandlike asjaolude tõendamiseks PRIA paluda kliendil täita fotoülesande, mis saadetakse kliendile Iva äpi kaudu. Iva äpi võimalustest saab lugeda PRIA kodulehelt.
Kui vääramatu jõu ja erandlike asjaolude esinemine on tõendatud, siis arvestatakse sellega toetuse nõuete kontrollimisel ning taotleja suhtes ei kohaldata nõude täitmata jätmise eest toetuse vähendamist.
Lisateave keskkonnasõbraliku majandamise toetuse taotlejatele
Kui klient taotleb toetust lisategevuste eest, nt keskkonnasõbraliku majandamise toetust (KSM) vahekultuuri kasvatamise lisategevuse ja/või happelise mulla lupjamise lisategevuse eest, siis juhul, kui taotleja nimetatud lisategevustega seotud nõudeid vääramatu jõu või erandlike asjaolude tõttu täita ei saa (näiteks ei saa taotleja külvata vahekultuuri põllule hiljemalt 1. septembriks või ei ole taotlejal võimalik põldu lubjata), tuleb e-PRIA kaudu esitada taotluse muudatus ning vastavatelt põldudelt lisategevuste taotlemise märked eemaldada. Taotlust saab muuta kuni 1. novembrini.
Kui taotlejal tekib seoses erandlike asjaoludega täiendavaid küsimusi, siis võib kirjutada e-posti aadressil info@pria.ee või helistada pindala- ja loomatoetuste infotelefonil 737 7679.
Kuidas peab põhisissetuleku toetuse taotleja oma maa eest hoolitsema?
Meeldetuletuseks tasub üle korrata, kas tõesti pole niitmisel enam kindlat tähtaega? Uue programmperioodi põhisissetuleku toetuse (PST) taotleja peab tagama, et põllumajandusmaa ei võsastuks ja ebasoovitav taimestik ei leviks seal ulatuslikult. Ebasoovitava taimestiku ulatuslik levik peab olema välistatud taotluse esitamisest kuni kalendriaasta lõpuni ning seda maad peab olema võimalik kasutada järgmisel kasvuperioodil põllumajanduslikuks tegevuseks ilma lisakuludeta. Hooldustegevuste tegemiseks, näiteks niitmiseks, ei ole ette nähtud eraldi tähtaega.
Asjakohaste tegevustega, mis tagavad põllumajandusmaa karjatamiseks või harimiseks sobilikus seisukorras hoidmise ning ei lase ebasoovitaval taimestikul levida, tuleb tegeleda vähemalt üle aasta ehk igal teisel aastal. See tähendab, et igal aastal ei pruugi olla vaja põllumajandusmaad hooldada.
Püsirohumaade säilitamine on jätkuvalt oluline
Tuletame toetuste taotlejatele meelde, et 2024. aastal kehtib püsirohumaade ülesharimise keeld. Püsirohumaade kasutusotstarvet põllumaaks või püsikultuuride aluseks maaks on võimalik muuta ainult selles ulatuses, milles lühiajaline rohumaa muutub vanusega püsirohumaaks (2025. aastal on see 6 aasta vanune rohumaa). Näiteks, kui põlluharijal on 1 hektar lühiajalist rohumaad, mis 2025. aastal saab 6-aastaseks, siis võib ta olemasoleva püsirohumaa arvelt teha juurde 1 hektari põllumaad või rajada 1 hektari püsikultuuride ala. Palume põlluharijatel sellega arvestada ka sügiseste tööde planeerimisel.
Mida uut on PRIA e-põlluraamatus?
Alates septembrist lisandub PRIA elektroonsesse põlluraamatusse oma e-põlluraamatu andmete eksportimise võimalus. Põlluraamatu andmete väljavõtte saab alla laadida kas Exceli või PDF-faili formaadis ja seda saab teha nii ühe kui korraga mitme põllu kaupa. Andmete eksportimiseks tuleb põldude nimekirjas märkida põld või põllud, mille e-põlluraamatu andmeid soovitakse alla laadida ning seejärel vajutada nuppu „Ekspordi“. Avanenud rippmenüüst saab valida, kas soovitakse eksportida valitud põldude üldandmeid või põlluraamatu väljavõtet koos kõigi sisestatud tegevuste, kasutatud materjalide ja muude andmetega.
Tuletame meelde, et taliviljade külvid saab elektroonsesse põlluraamatusse kirja panna jooksvalt. Kuna PRIA e-põlluraamat lähtub põllu hooaja käsitlemisel põhikultuuri saagihooajast, tuleks talivilja külvid ning nendega seotud tööd kirja panna 2025. aasta hooaega. Selleks tuleb olemasolevad põllud kopeerida järgmisesse hooaega või lisada 2025. aasta hooaja põldude haldamise teenusesse uusi põlde. Seejärel saab talivilja külvid e-põlluraamatusse kanda. Järgmises hooajas tehtud muudatused ei mõjuta käesoleva hooaja andmeid.
Septembris saab taotleda noortaluniku toetust
11. septembril avatakse põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja toetuse taotlusvoor. Toetuse taotlusi saab e-PRIAs esitada 11.–18. septembril.
Toetus on loodud, et hõlbustada noorte põllumajandustootjate tegevuse alustamist, aidata kaasa põlvkondade vahetusele põllumajanduses ning suurendada kaasaegsete teadmistega ja kogemustega põllumajandustootjate arvu.
Juhime tähelepanu, et seoses MAK 2014–2020 programmperioodi lõppemisega 31. detsembril 2025 kehtivad septembrikuise taotlusvooru puhul erisused, mis puudutavad töökogemuse ja hariduse omandamist ning tegevuste teostamise tähtaega:
- toetuse saaja peab põllumajandusalase töökogemuse, hariduse või kutse puudumisel selle omandama hiljemalt 30. septembriks 2025;
- toetuse saaja peab äriplaanis kavandatud tegevused ellu viima hiljemalt 30. septembriks 2025.
Toetuse maksimaalne suurus ühe taotleja kohta on 100 000 eurot Eesti maaelu arengukava (MAK) 2014–2020 programmperioodil kokku. Käesoleva aasta taotlusvooru eelarve on veel kinnitamisel ja avalikustatakse esimesel võimalusel ka PRIA kodulehel.
Otsused toetuse määramise või mittemääramise kohta kinnitab PRIA hiljemalt 11.12.2024. Toetuse esimese osa (kuni 75% määratud toetusest) maksab PRIA välja 30 tööpäeva jooksul pärast taotluse rahuldamise otsuse tegemist. Teine osa makstakse kliendile kolme kuu jooksul pärast äriplaanis kavandatud kõigi tegevuste elluviimist ning nõuetekohaste dokumentide esitamist.
Täpsemat infot toetuse tingimuste ning erisuste kohta saab lugeda meetme määrusest ja PRIA kodulehelt.
Oktoobris muutub loomade utiliseerimise andmete esitamine
Et parendada ja lihtsustada loomapidajatele mõeldud teenuseid, on põllumajandusloomade register pidevas arengus ning jätku saab see 2024. aasta oktoobris. Koostöös AS Vireeniga täiustab PRIA utiliseerimise andmete esitamist. Teenus muutub 9. oktoobrist 2024.
Alates uuest andmete edastamise protsessi kasutuselevõtust ei ole loomapidajatel enam pärast PRIAle andmete esitamist vaja AS Vireenilt eraldi tellida utiliseerimise kõrvalsaaduste transporti. Transpordi vajaduse info saab lisada PRIAle andmete esitamise käigus. Tellimused, saatelehed ja muu informatsioon liigub edaspidi elektrooniliselt. Sellega kaob ära ka kõrvalsaaduste AS Vireeni saatmisel saatelehe paberile printimise kohustus.
Loomapidajad, kes viivad kõrvalsaadused AS Vireeni oma transpordiga, peavad endiselt enne tehasesse saabumist saatma AS Vireenile saatelehe e-posti aadressil logistik@vireen.ee.
Uue andmete edastamise protsessi käivitumisest teavitab AS Vireen enda kliente septembrikuu jooksul täiendavalt. Kõigile PRIAs registreeritud veise, lamba, kitse, hobuslaste ja seapidajatele saadab PRIA oktoobri esimesel nädalal muudatuste kohta info e-posti teel.
9. oktoobrist loomapidajateni jõudvas teenuses tuleb utiliseerimise andmete esitamiseks läbida järgmised sammud:
- loomapidaja esitab utiliseeritavate loomakorjuste andmed e-PRIAs. Seda tuleb teha sarnaselt hetkel kehtivale korrale, esitades e-PRIAs saatmise, käitleja, tegevuskoha ning kõrvalsaaduste andmed, kuid täiendavalt tuleb edaspidi lisada eeldatav kõrvalsaaduste kaal ning kinnitada, et soovitakse nende äravedu AS Vireenilt;
- pärast andmete esitamist edastab PRIA infosüsteem need automaatselt ja koheselt AS Vireen infosüsteemi;
- ühe tööpäeva jooksul pärast teavituse saabumist annab AS Vireen loomapidajale e-posti teel teada kõrvalsaaduste transportimise kuupäeva;
- kõrvalsaaduste käitlemise järgselt edastab AS Vireen käitlemisele saabunud saaduste andmed PRIAle.
Kui teil on loomade registriga seotud küsimusi või vajate abi teenuse kasutamisel, palume helistada registrite infotelefonil 731 2311 (E–R 9.00–16.00) või saatke e-kiri aadressil loomade.register@pria.ee.
Oktoobris muutub loomade utiliseerimise andmete esitamine
Et parendada ja lihtsustada loomapidajatele mõeldud teenuseid, on põllumajandusloomade register pidevas arengus ning jätku saab see 2024. aasta oktoobris. Koostöös AS Vireeniga täiustab PRIA utiliseerimise andmete esitamist. Teenus muutub 9. oktoobrist 2024.
. Alates uuest andmete edastamise protsessi kasutuselevõtust ei ole loomapidajatel enam pärast PRIAle andmete esitamist vaja AS Vireenilt eraldi tellida utiliseerimise kõrvalsaaduste transporti. Transpordi vajaduse info saab lisada PRIAle andmete esitamise käigus. Tellimused, saatelehed ja muu informatsioon liigub edaspidi elektrooniliselt. Sellega kaob ära ka kõrvalsaaduste AS Vireeni saatmisel saatelehe paberile printimise kohustus.
Loomapidajad, kes viivad kõrvalsaadused AS Vireeni oma transpordiga, peavad endiselt enne tehasesse saabumist saatma AS Vireenile saatelehe e-posti aadressil logistik@vireen.ee.
Uue andmete edastamise protsessi käivitumisest teavitab AS Vireen enda kliente septembrikuu jooksul täiendavalt. Kõigile PRIAs registreeritud veise, lamba, kitse, hobuslaste ja seapidajatele saadab PRIA oktoobri esimesel nädalal muudatuste kohta info e-posti teel.
9. oktoobrist loomapidajateni jõudvas teenuses tuleb utiliseerimise andmete esitamiseks läbida järgmised sammud:
loomapidaja esitab utiliseeritavate loomakorjuste andmed e-PRIAs. Seda tuleb teha sarnaselt hetkel kehtivale korrale, esitades e-PRIAs saatmise, käitleja, tegevuskoha ning kõrvalsaaduste andmed, kuid täiendavalt tuleb edaspidi lisada eeldatav kõrvalsaaduste kaal ning kinnitada, et soovitakse nende äravedu AS Vireenilt;
- pärast andmete esitamist edastab PRIA infosüsteem need automaatselt ja koheselt AS Vireen infosüsteemi;
- ühe tööpäeva jooksul pärast teavituse saabumist annab AS Vireen loomapidajale e-posti teel teada kõrvalsaaduste transportimise kuupäeva;
- kõrvalsaaduste käitlemise järgselt edastab AS Vireen käitlemisele saabunud saaduste andmed PRIAle.
Kui teil on loomade registriga seotud küsimusi või vajate abi teenuse kasutamisel, palume helistada registrite infotelefonil 731 2311 (E–R 9.00–16.00) või saatke e-kiri aadressil loomade.register@pria.ee
Toetuse võib tagasi nõuda ka eraisikult
Tänavune aasta on kaasa toonud märgilise muutuse alusetult makstud toetuste tagasinõudmise menetluspraktikas – ka füüsilised isikud võivad vastutada toetuste tagasimaksmise eest.
Riigikohus esitas juba 2022. aastal Euroopa Kohtule küsimuse, kas alusetult saadud toetuse tagasimaksmist saab nõuda ka füüsilistelt isikutelt, kes eeskirjade eiramises osalesid. Kriminaalasi, mille raames eelotsusetaotlus esitati, käsitles juhtumit, kus ettevõtte esindajad esitasid PRIAle tahtlikult valeandmeid ja ettevõttele maksti seega Euroopa Liidu (EL) rahastatavaid põllumajandustoetusi alusetult.
Euroopa Kohus kujundas seisukoha, põhinedes mitmel määrusel, mis puudutavad EL-i ühise põllumajanduspoliitika rahastamist, haldamist ja seiret ning liidu finantshuvide kaitset. Need määrused näevad ette, et liikmesriikidel on kohustus nõuda alusetult välja makstud toetus tagasi ja seda võib nõuda mitte ainult toetusesaajatelt (nt ettevõte), vaid ka isikutelt, kes on seotud toetuse alusetu saamisega. Lühidalt öeldes: Euroopa Kohus leidis oma veebruaris tehtud otsuses, et Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist rahastatud ja pettuse teel alusetult saadud toetuse tagasimaksmist võib nõuda ka teistelt seotud osapooltelt, sh füüsilistelt isikutelt, kes esitasid tahtlikult valeandmeid toetuse saamiseks.
Uuenenud LEADER meetmete esimene pool aastat on läbitud
LEADER meetmetel algas 2024. aastal uus toetuste jagamise periood. Uus programmperiood tõi kaasa palju muudatusi ja ka uue LEADER meetmete rakendamise skeemi.
Uue toetusperioodi põhimõtete õigusraamistik töötati välja tihedas koostöös ministeeriumi, PRIA ja Eesti Leader Liiduga, et toetus kujuneks võimalikult toetusesaajate nägu. Küll aga ei ole toetuse rakendamine kulgenud kasvuvaludeta ning esimesed proovikivid on olnud kõigile osapooltele keerukad. Uute põhimõtetega harjumine võtab aega ja oleme uhked ning tänulikud, et partnerid on olnud kannatlikud ja lahendustele orienteeritud.
23. augusti seisuga on käesoleval aastal esitatud kokku 396 taotlust ja PRIA on otsused teinud neist 300 taotlusele. LEADER meetmete puhul kuulutavad avanevad taotlusvoorud välja ja võtavad taotlusi vastu kohaliku piirkonna tegevusrühmad. Ka selle aasta teises pooles on avanemas veel mitmeid LEADER taotlusvoore.
21. augustil allkirjastas regionaal- ja põllumajandusminister LEADER määruse muudatused, millega leevenevad kulude mõistlikkuse tõendamise reeglid. Muudatuste täpset sisu saab vaadata siit. Määruse muudatused arutati läbi Leader Liidu, PRIA ja ministeeriumi koostöös. Määruse muudatused jõustuvad 31. augustil 2024.
Augustikuine Põllumehe Teataja kajastas taas ka PRIA teemasid
23. augustil ilmus Põllumehe Teataja, kus leiavad kajastust ka PRIA toetustega seotud teemad.
PRIA kontrolliosakonna juhataja asetäitja Eva Rückenberg kirjutab alusetult makstud toetuste tagasinõudmisest ning PRIA arengutoetuste osakonna teenusejuht Kristel Võsu annab ülevaate maapiirkonna ettevõtjate konkurentsivõime suurendamise investeeringutoetuse taotlemisest.
Eva Rückenbergi artiklit saab lugeda siit.
Kristel Võsu loo leiab siit.
Investeeringute teostamisega seotud tähtaegadest
Investeeringutoetuste saajatel on projektide elluviimiseks reeglina aega kaks aastat alates PRIA poolt taotluse rahuldamisest. Taotluses lubatud tegevused tuleb teostada määruses sätestatud tähtajaks. Mõne meetme konkreetse taotlusvooru osas on minister määrusi muutnud ja tähtaegu pikendanud, kuid programmperioodi 2014–2020 lõpu lähenedes muutuvad võimalused tähtaegu pikendada üha väiksemaks.
Toetuse saajad, kes on saanud taotluse rahuldamise otsuse, kuid teavad kindlalt, et siiski ei soovi planeeritud investeeringuid ellu viia, saavad toetusest loobuda, esitades sellekohase avalduse PRIAle. Avalduse esitamiseks ei pea ootama tegevuste elluviimise tähtaja saabumist. Avaldus tuleb esitada siis, kui on selgunud asjaolud, mis tingivad projektis planeeritud tegevuste teostamata jätmise ning on olemas kindel teadmine, et projekt jääb ellu viimata.
Pane tähele! Tähtajad võivad taotlusvoorude lõikes erineda – palume kindlasti jälgida, millised on tähtajad konkreetse projekti elluviimiseks.
MAK meetmete investeeringute teostamise tähtaegade kohta saate lugeda siit
Lõppenud, käimasolevad ja saabuvad taotlusvoorud
Vaata lõppenud voorude tulemusi siit
Vaata käimasolevate ja saabuvate taotlusvoorude infot siit
Käesoleva aasta toetuste planeeritud ajakava asub PRIA kodulehel.
Voorude kuupäevad täpsustuvad jooksvalt.
Uudiseid Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumist
Kalade kudemistingimuste parendamise toetuse taotlusvoor kogusummas kuus miljonit eurot on avatud
Roheinvesteeringute toetus võimaldab kohalikel omavalitsustel kiirendada tuuleparkide rajamist
Kalandussektor saab teha täiendavad investeeringuid seitsme miljoni euro ulatuses
Regionaal- ja Põllumajandusministeerium teeb ettepaneku keelata munakanade puurispidamine
Ministeerium otsis koos põllumajandustootjatega lahendusi erakordsete ilmastikuolude mõjude leevendamiseks
**********
Infokirja saab täies mahus lugeda ka:
https://mailchi.mp/pria/pria-augustikuu-e-infokiri-2sp5o0yh15
Allikas: PRIA infokiri