Nõuetele mittevastavused tuvastati tuunikalas ja tiigerkrevettides.
Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna juhtivspetsialist Marii-Heleen Arna sõnul võttis amet 2023. aastal lisaainete seire raames 46 proovi. „Nõuetele ei vastanud kolm proovi. Seire käigus tuvastati ühel juhul tuunikalas liiga suures koguses askorbiinhapet ja askorbaate ning ühel juhul tuvastati marinaadis tiigerkrevettides bensoehappe ja sorbiinhappe piirnormi ületus,“ kirjeldas Arna. Nõuetele mittevastavad tooted kutsuti turult tagasi.
Arna lisab, et kontrolliti lisaainete ning lõhna- ja maitseainete kasutamist ka toidukäitlejate juures plaaniliste kontrollide raames 140 korral. „Puuduseid tuvastati 16 korral, näiteks kasutati lisaaineid mittelubatud toidugruppides, ei järgitud lisaaine ning lõhna- ja maitseainete spetsifikatsioone või need puudusid ja lisaainete märgistus lõpp-tootel oli puudulik,“ sõnas Arna. Ettekirjutusega lõppes üks kontroll, kus oli tegemist jätkuva rikkumisega.
Põllumajandus- ja Toiduamet teostab lisaainete seiret igal aastal. Eesmärgiks on seirata lisaainete esinemist toidus. Lisaainete puhul analüüsitakse looduslikke, loodusidentseid ja sünteesi teel saadud lisaaineid. Lisaainete suuremates kogustes tarbimine võib tekitada allergiaid ning nõrgendada immuunsüsteemi.
2022. aastal vastas nõuetele 95,8% kontrollitud lisaainetest. 2023 aastal vastas nõuetele 93,5%. Nõuetele mittevastavate proovide arv on jäänud aastate lõikes samaks, kuid 2023. aastal oli planeeritud seireks vähem proove. Nõuetele mittevastavad analüüstulemused tuvastati mõlemal aastal kalandustoodetes ja mereandides.
Lisaainete aruanded on leitavad siit. Lisaainete teabematerjalid on leitavad siit.
Allikas: Põllumajandus- ja Toiduameti pressiteade