Cēsis, Līgatne, Sigulda, Koiva rahvuspark – retk Põhja-Läti
kaunitesse paikadesse
Laupäev, 07.september 2024 - pühapäev, 08.september 2024
Teekonda Lätti alustame peatusega Mulgimaal, kus Mulgi elamuskeskus Sooglemäel taaselustab traditsiooni suurest mulkide aastalaadast, mis kunagi toimus Mulgimaa
pealinnas Abja-Paluojas. Laadal pakuvad kauplejad lähemalt ja kaugemalt käsitööd, kohalikku toitu, istikuid, põllusaadusi ja palju muud. Kultuuriprogrammi raames toimub Anu Tauli muusikamaalide näitus.
Teel Lätti heidame pilgu peale kolmele kaunile arhitekt Otto Wildau projekteeritud mõisahoonele: Taagepera (1912), Holdre (1910) ja juba Läti pinnal Kārķi kihelkonnas
asuvale Vana-Kaarküla mõisale Holdre lossis asuvat Klaverimuuseumi tutvustab meile helilooja ja pianist Alo Põldmäe. (Veckārķi mõis, 1912–1914), mis puhkenud esimese maailmasõja tõttu jäi lõpuni valmimata.
Lätis sõidame läbi Härgmäe kihelkonna, kus Turma mõisas lätikeelses keskkonnas veetis oma lapsepõlve Holdre vallas sündinud Tartu ülikooli rektor, usuteadlane Johan Kõpp. Viljandi sõpruslinna ja kõige Eesti-sõbralikuma Läti linna Valmiera lähistel külastame Valmiermuižat, kust saame kaasa osta Eestiski populaarset õlut ja limonaadi ning kohapeal keha kinnitada ja janu kustutada.
Edasi viib meie teekond Cēsisesse (Võnnu). Cēsis on kõige paremini säilinud keskaegne linn Baltimaades, millel on enam kui 800 aastat pikk ajalugu. Eestlaste südametesse on Cēsis kirjutanud end 1919. aastal Võnnu lahingus hukkunud lätlaste ja eestlaste mälestuseks püstitatud võidusamba läbi. Samuti on eestlaste südames Jaani kirik, mille altarimaali maalis Johann Köler. Kuid Cēsis pakub veel palju-palju muud. Käime Koiva jõe maalilistel Ērgļu kaljudel, mis paeluvad oma võimsa suursugususe ja maalilise maastikupildiga. Ērgļu kaljudel tekib kujutluspilt Viljandimaal sündinud graafik Ott Kangilaski tuntud illustratsioonist 1935. aastal ilmunud teose „Eesti ajalugu“ I osas: saarlaste laevastik Koival. Svētavotsi (püha allika) looduspark Cēsises on muinasjutuline maailm, kus liivakivist voolab välja puhas allikas. Pargi külastajad saavad tutvuda allika ajaloo, vee erilise väärtusega, kuulata legendi ja viia läbi iidne rituaal.
Cēsises sööme õhtust (20.30) ja jääme öömajale hotellis „Cēsis“, mis on arhitektuuriliselt kaunis funktsionalistlik hoone ning valmis vahetult enne teist maailmasõda. Teist päeva alustame Cēsises väikese ringkäiguga linna olulisemate vaatamisväärsustega tutvumiseks. Sealt sõidame edasi Līgatne linna, kus naudime ainulaadset elamust
Koiva rahvuspargi veinikeldris. Klaasi tootmiseks liivakivisse kaevatud koopas maitseme kohalikel võistlustel auhinnatud veine. Veinide degusteerimise saatel saame teada Ligatne ajaloolise paberivabriku küla, koobaste, kaljude, veinivalmistamise ja Ligatne veinitehase saavutuste kohta. Maitsta ja kaasa osta saab erinevaid jooke (kaasa arvatud alkoholivabu lastejooke ja limonaade) ning sinna kõrvale võtta kohalikku juustu.
Līgatnest suundume veelgi lõuna poole Siguldasse. Sealsed Koiva ürgoru maastikud on olnud Läti kunstnike meelispaigaks. Läheme Paradiisi mäele (Paradīzes kalns – Mākslinieku kalns), ühte Sigulda maalilisemasse kohta, mida on maalinud kunstnikud Jūlijs Feders, Janis Rozentāls ja Vilhelms Purvītis ning seetõttu on sellele paigale tekkinud ka teine nimetus – Kunstnike mägi. Mäelt avaneb kaunis vaade Koiva rahvuspargile ja Veiupite jõele. Vaateulatus kuni 12 km. Soovijad võivad teha lõbusõidu üle Koiva ürgoru Siguldast Krimuldasse viival köisraudteel.
Seejärel külastame Läti tuntuima elulõngade aretaja ja kollektsionääri Aivars Irbe koduaeda.
Seejärel alustame koduteed Turaida ja Krimulda kaudu. Teel teeme ka Raganas söögipeatuse.
Retke juhib ning eestlaste ja lätlaste sidemeid avab geograaf ja ajakirjanik Toomas Kümmel.
Kaasa ID kaart või pass.
Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 7.00. Tagasi Tallinnas kell 23.00.
Sõidu hind 165 eurot.
Hinna sees hotell koos hommikusöögiga, õhtusöök Cēsises, veinide degusteerimine Līgatnes, Svētavotsi (püha allika) ja Aivars Irbe koduaia külastus, Mulgi laada külastus Sooglemäel, Klaverimuuseumi külasstus koos kontserdiga Holdre lossis.
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
Saadame kinnituse ja arve.
PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE
OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!
Allikas: Looduse Omnibussi teade