|
Märka muutusi veekogudes!
(2007-07-27 13:34:05)
|
Fotokonkurss eutrofeerumise mõjudest ja tagajärgedest…
Eestimaa Looduse Fond (ELF) koostöös Maailma Looduse Fondiga (WWF) kutsub üles märkama ja jäädvustama veekogudes toimuvaid muutusi.
Saada Eestimaa Looduse Fondile enda tehtud fotosid veekogude kinnikasvamisest, vetikate vohamisest, vee reostumisest jms. Lisa ka kirjeldused, seletused ja oma nägemus selle kohta, miks taolised muutused sinu meelest on aset leidnud. Parimaid töid autasustatakse ja need avaldatakse septembris.
Võistlustöid oodatakse aadressile: helena@elfond.ee.
Eestimaa Looduse Fond (ELF) osaleb Maailma Looduse Fondi (WWF) kampaanias, millega soovitakse muuta Euroopa Liidu põllumajanduspoliitikat loodussõbralikumaks. WWF-i uurimused näitavad, et Euroopa Liidu põllumajandustoetused kiirendavad veekogude kinnikasvamist ning vetikate vohamist Läänemeres. WWF soovib, et Euroopa Ühtse Põllumajanduspoliitika kaudu makstavad toetused läbiksid rangema kontrolli ning toimuks riiklik seire.
Taustast:
Inimtegevus on oluliselt halvendanud veekogude seisundit. Veekogudesse jõudvad toitained pärinevad intensiivsest looma- ja taimekasvatusest. Loomakasvatuses põhjustab veereostust keskkonnanõuetele mittevastav sõnniku- ja reoveekäitlus ning silohoidlatest väljavalguv silomahl.
2005. aastal ilmunud Eesti vesikondade koondaruandes tehtud keskkonnauuringute ja survetegurite ning ohtude analüüsi põhjal halveneb Eesti veekogude seisund eelkõige väetisterohke taimekasvatuse mõjude tagajärjel. Üksikutel juhtudel on vete seisundi halvenemise põhjustajaks ka nõuetele mittevastavad reoveepuhastid ja väikestele jõgedele rajatud arvukad tammid. Ida-Eesti veekogude seisundit halvendavad ka kaevandusveed. Põllumajanduse reostuskoormuse mõju võimendub süvendatud ja tammidega tõkestatud jõgedes ning alandatud veetasemega järvedes.
Lisainfo:
Riiklik keskkonnaseire programm. Jõgede hüdrokeemiline seire.
Pandivere ja Adavere-Põltsamaa nitraaditundlik ala. Koostaja: AS Maves. KKM, 2006.
Veepoliitika raamdirektiivi artikli 5 nõuete täitmine Eestis. Vesikondade koondaruanne. KKM, 2005.
Rahvusvaheline veebileht.
Raport.
Maksuraha seos eutrofeerumisega (brosüür).
Helena Täär, Eestimaa Looduse Fondi Mereprogrammi koordinaator, helena@elfond.ee, tel 5691 0599, www.elfond.ee.
Allikas: Eestimaa Looduse Fondi 27.07.2007 pressiteade. | |
|