Kliimaministeerium on paika pannud tegevuskava, mil moel märtsis toimunud metsaandmete mõttetalgute väärt teadmine ellu viia. Toona arutasid Eesti metsandusega seotud huvigrupid, erinevad andmeomanikud ja lõppkasutajad, kuidas parandada metsandusandmete läbipaistvust ja usaldusväärsust ning aidata kaasa uuenduslike lahenduste väljapakkumisele metsanduses.
Kliimaministeeriumi metsaosakonna metsandusandmete peaspetsialist Tanel Niklus ütles, et mõistlik on koondada vajalikud metsandusandmed ühte kohta, Keskkonnaportaali, kus juba on avaldatud ka teiste valdkondade andmed.
“Usaldusväärse ja kõikehõlmava metsanduseandmete digitaliseerimiseks on paika pandud erinevate allasutuste ülesanded ja nende täitmise tähtajad,” rääkis Niklus.
Koostöös Keskkonnaagentuuri, Keskkonnaameti, Keskkonnainvesteeringute Keskuse, RMK, Maa-ameti ja Keskkonnaministeeriumi Infotehnoloogiakeskusega on kinnitatud järgmised tegevused:
Keskkonnaagentuur:
·Kiirendame riigis metsade kaugseiret.
·Jagame riigi metsade infot kaasaegselt - statistilise metsainventeerimise andmete esitamine Keskkonnaportaalis läbi Tableau vaate.
·Digitaliseerime metsanduse infot - puidu ja puittoodete tarneahela jälgimise ja EUDR hoolsuskohustuse täitmise deklaratsiooni täitmise võimaldamiseks loome tarkvaralise prototüübi.
·Tuvastame metsade muutusi tõhusalt ja kaasaegsel viisil - operatiivse metsamuutuste tuvastamise teenuse loomine.
·Jagame metsainfot keskses väravas: Keskkonnaportaal. Seal on saadaval näiteks äsja koostatud Eesti metsa Keskkonnaülevaade - link.
Keskkonnaamet:
·Avalikustame Keskkonnaportaalis „jah“ otsuse saanud metsateatised ja koostatud metsakaitseekspertiisid.
·Avaldame Keskkonnaportaalis Tableau keskkonnas loodud kultiveerimismaterjali aruanded .
Riigimetsa Majandamise Keskus:
·Riik jagab andmeid - RMK kodulehel ja Keskkonnaportaalis. Andmed on esitletud lihtsalt ja arusaadavalt riigimetsa olemi ja metsas tehtavate tööde kohta (valmivad oktoober 2024)
·Metsaandmete koduks saab Keskkonnaportaal. RMK dubleerib oma kodulehel riigimetsa andmed.
·RMK täiustab pidevalt tööprotsesse ja andmete kvaliteet kasvab.
Maa-amet:
·Rohepöörde RePower rahastusel on hankimisel uus aeromõõdistuskaamera ja -lidar.
·Digimetsade projekti kontekstis saame aidata andmetöötlusega.
Keskkonnainvesteeringute Keskus:
·Aitame tagada, et üleriiklik (metsa ja) raiekaart on kvaliteetne.
·Jagame asutustega toetuste ja investeeringute kaardipõhiseid andmekihte.
·Saame pakkuda mitmekülgseid ja kaasavaid kommunikatsiooniviise andmete avamiseks.
·Oleme valmis laiendama KIK toetuste välikontrollidel tehtavat andmekorjet.
·Rahastatud uuringute andmeid saab paremini kasutada, sõnumeid seostada ja visualiseerida metsapoliitika ja majandamise otsustega.
Mitmed muudatused mõttetalgutel tõstatatud muudatused on täna juba avalikkusele kättesaadavad:
·Keskkonnaportaal kui keskkonnaandmete teabevärav koondab endasse viimase seisu metsanduse andmetest ja seda erinevaid riiklikke allikaid kasutades, näiteks on koostöös Maa-ametiga loodud kuivanud puude indikatiivne katsetuslik kaart, kus kasutatakse kaasaegseid automatiseeritud IT lahendusi. Kaart uueneb ortofotode põhjal pärast igakordset Eesti ülelendu.
·Keskkonnaamet (KeA) on avaldanud jooksva aasta metsateatiste andmed, mille järgi on kõigil võimalik vaadata metsateatiste registreerimise intensiivust ja näha lubava otsuse saanud Eesti metsateatiste koguhulka. Samamoodi on näha jooksvalt metsakaitseekspertiiside andmeid ja nende alusel tehtud raieid.
·Riigimetsa Majandamise Keskus on koostanud interaktiivses keskkonnas riigimetsade olemi ülevaate, mis on avaldatud Keskkonnaportaalis metsainfo hetkeseisu all. Andmestik uueneb iga päev. Toodud tegevused täidavad üht eesmärki, mis metsandusandmete talgutel tõstatus – riik võiks andmestikke avaldada reaalajas.
·Keskkonnaagentuuri Eesti statistilise metsainventuuri ülevaade ilmub uudses interaktiivses Tableau keskkonnas, mis avaldatakse hiljemalt augustikuu jooksul samuti Keskkonnaportaalis.
Allikas: Kliimaministeeriumi pressiteade