Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Teadlased uurivad ja jäljendavad Karulas keskaegset söepõletust (2024-07-05 11:23:32)

 

Karula rahvuspargi piirimail algasid keskajal rajatud söemiilide väljakaevamised, mida juhivad Tartu arheoloogia osakonna ja Eesti Maaülikooli keskkonnakaitse ja maastikukorralduse õppetooli teadlased. Lisaks toimub kaevamiste ajal rauasulatuse eksperiment, kus kasutatakse ajaloolist tehnoloogiat.

Eesti Maaülikooli keskkonnakaitse ja maastikukorralduse õppetooli vanemlektor Pille Tomson ütles, et Eestis on söepõletust vähe uuritud. „Eelmise aasta lõpul avastati Karulast üheksa kuhjakujulist maapealset söemiili, mis on dateeritud 15. sajandisse. Lisaks on ümbruskonnas arvukalt auke, mis on jäänud maa-alustest miilidest,“ sõnas Pille Tomson.

Söemiilide uurimine võimaldab teadlastel teada saada, mida kasutati Eestis muinasajal ja keskajal metallitööks ja rauasulatuseks.

Kaevamiste ajal 5.-6. juulil toimub Karula rahvuspargis Hallimäe talus ka ajaloolise tehnoloogiaga rauasulatuse eksperiment. „Kasutame selle käigus Valgamaal Korijärve küla lähedalt Raualaanest korjatud rauamaaki. Täna hakatakse ehitama rauasulatusahju ja homme läheb rauasulatus lahti. Selleks kasutame Hallimäel traditsioonilisel viisil miiliaugus põletatud sütt, mis on maapõues n-ö küpsenud juba nädal aega,“ selgitas Pille Tomson teadlasrühma tegevusplaani.

Pille Tomson väljendas heameelt selle üle, et arheoloogiline ja ökoloogiline pool saavad teadusuuringus sellisel viisil koostööd teha. Tema enda uurimisteemad on seotud ennekõike ökoloogiaga, sest söemiilid on ka väärtuslikuks infoallikaks metsade uurimisel.

„Mujal Euroopas on miilidest jäänud sütt kasutatud metsade liigilise koosseisu muutuste uurimiseks, Eestis on selline uuring esmakordne. Saame teada, millised puud siin aladel varem kasvasid ja mida põletati. Me ei ole varem uurinud ka seda, kuidas on söepõletus muutnud näiteks mullastikku ja mis juhtub taimkattega ja metsakoosseisuga, kui söe kontsentratsioon on mullas väga suur. Praegu teemegi siin taimkatteuuringuid,“ kirjeldas Pille Tomson Eesti Maaülikooli teadlaste uurimissuundi Karulas.

Väljakaevamisi rahastatakse projektist "Raua päritolu määramise alusuuring Eestis", mida rahastab Haridus- ja Teadusministeerium. 

 

Allikas: Eesti Maaülikooli 5. juuli 2024 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.