Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Selgusid „Eesti kaunis kodu 2024“ Tartu piirkonna võitjad (2024-07-03 05:19:23)


Perekond Altroffi kodu Ihastes. Foto: Erge Jõgela

 

Traditsiooniliselt tunnustati kauni kodu konkursil osalejaid Tartu linna päeval, 29. juunil. Tänavu pälvisid „Eesti kaunis kodu 2024“ Tartu piirkonna tunnustuse perekond Tähnase koduaed Tammelinnas, perekond Altroffi kodu Ihastes ja Herne 54a koduaed Supilinnas. Tiitli „Tartu kaunis kodu“ pälvisid perekond Volmeri koduaed Maarjamõisas, Elerin ja Siim Kroodo koduaed Kvissentalis ja perekond Rööpsoni koduaed Tammelinnas.

 

„Tänavused võitjad näitavad, kuidas südamega tehtud aiakunst võimaldab ka üsna väikestele pindadele rajada kosutavaid oaase. Lisaks esteetilisele naudingule aitab hästi läbimõeldud ja loovalt kavandatud koduaed parandada linna elurikkust, ühendada eri põlvkondi, pakkuda puhtaid maitseid ning tuua loodus lähemale,“ ütles abilinnapea ja hindamiskomisjoni esimees Elo Kiivet.  

 

„Eesti kaunis kodu 2024“ tunnustuse pälvinud perekond Tähnase aed jäi silma mõnusate eriilmeliste puhkekohtade, huvitavate avanevate vaadete ja julgete aiandusalaste katsetustega. Perekond Altroffi võrdlemisi uus kodu sulandus hästi olemasolevasse Ihaste metsatukka. Sealsest aiast ei puudunud ka toreda ilmega ürdipeenralahendus ning efekti pakkusid peenraääristeks kasutatud suured maakivid. Supilinnas asuva Herne 54a tagaaia pärliks on loodusliku ilmega veesilm, mida ääristavad käpalised, rikkalikud karikakra- ja maasikapuhmad.  

 

„Eesti kauni kodu“ tiitli pälvinud esitatakse ühtlasi Eesti Kodukaunistamise Ühendusele Vabariigi Presidendi tunnustuse saajatena ning kutsutakse 25. augustil Presidendi Kantselei korraldatud auhindamistseremooniale, mis toimub tänavu Tartus. Sündmusel antakse tiitli pälvinutele teemakohane seinaplaat ja tehakse koos president Alar Karisega pilti. Lisaks koondatakse üleriigilised võitjad “Eesti kaunis kodu” albumisse.

 

Tiitel „Tartu kaunis kodu“ antakse Tartu linna tasandil tunnustust väärivatele väliruumidele. 2024. aastal hinnati tiitli väärilisteks perekond Volmeri koduaed Maarjamõisas, Elerin ja Siim Kroodo koduaed Kvissentalis ja perekond Rööpsoni koduaed Tammelinnas. Perekond Volmeri aed on mitut põlvkonda ühendav koostegemise koht, kus kunagisest väikesest aianduskrundist on loodud hubane ja lopsakas iluaed iseendale. Perekond Kroodode Kvissentali kodu on astmelisel reljeefil ja ümbritsetud noore, alles hoogu koguva, kuid hästi läbimõeldud aiaga. Selle kodu puhul tõi žürii eraldi välja põneva lahenduse kadaka kui hekitaime kasutamise paljukasutatud elupuude asemel. Perekond Rööpsoni koduaias köitsid pilku elamuga samas stiilis abihoone, varjualune, mängumaja ja isegi mururoboti katusealune – kõik kuldsete kätega pereisa enda loodud. Rööpsonite laste mängumaja saab ka Vabariigi Presidendi autasu uues erikategoorias „Nutikas ja põnev laste mängumaja“.

 

Hindamiskomisjoni kuulusid abilinnapea Elo Kiivet, maastikuarhitekt Sirle Salmistu, Eesti kaunis kodu 2022 laureaat Kertu Rajasaare, Tartu ROHEringi linnalooduse koordinaator Mirjam Võsaste ja linnakujunduse spetsialist Erge Jõgela. Žürii ringsõit toimus 13. juunil ning Tartu linna võitjaid tunnustati linnapea vastuvõtul Tartu linna päeval, 29. juunil.

 

“Kindlasti ootame aastaringselt igasuguseid vihjeid ja soovitusi, kust võiks leida veel kauneid ja silmapaistvaid aedasid. Eriti tore oleks, kui auhindasid saaks jagada rohkem ka väliruumi panustavatele kortermajadele ja ettevõtetele,” tõdeb linnakujunduse spetsialist Erge Jõgela.

 

Eesti kauni kodu konkurssi korraldatakse koostöös mittetulundusühinguga Eesti Kodukaunistamise Ühendus ning tänavu toimus võistlus juba 27. korda. Eesti parimad leitakse kõikidest maakondadest ning neljast suuremast linnast – Narvast, Pärnust, Tallinnast ja Tartust. Üleriigilise konkursi patrooniks on Vabariigi President.

 

 

Galerii (Erge Jõgela): https://www.tartu.ee/et/kaunis-kodu#2024

 

Allikas: Tartu Linnavalitsuse pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.