Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tänasest kehtiv  raadamistasu läheb tagasi metsade heaks (2024-07-02 04:55:40)

 

Eelmisel aastal vastu võetud keskkonnatasude seaduse ja metsaseaduse muudatuses kehtestati raadamistasu, mis hakkab kehtima 1. juulist. Raadamine on tegevus, mis muudab metsa mõneks muuks maaks, näiteks parklaks, hoonetega alaks või tuulepargiks. Raadamistasu suuruseks on 4464 eurot hektari kohta ning  selle eesmärgiks on suunata maakasutust nõnda, et metsad  Eestis säiliksid.

 

Raadamisel ehk metsamaa kasutusotstarbe muutumisel näiteks teedeks või  maismaa tuuleparkideks, on pikaajaline ja oluline mõju nii loodusele, metsandusele kui ka kliimale. Raadamise tulemusel väheneb metsade ja loodusalade pindala ning suureneb kasvuhoonegaaside heide.  "Looduse muutmine parkimisplatsiks, tuulepargiks või põlluks võiks alati olla läbimõeldud otsus ja raadamistasu annab omalt poolt panuse, et erinevate valikute korral eelistataks loodust vähem kahjustavat võimalust. Laekuv raadamistasu liigub tagasi loodushoidu ja metsade heaks”, rääkis kliimaminister Kristen Michal.

 

Raadamisõiguse tasu arvutamisel on aluseks võetud kasvuhoonegaaside inventuuriaruandes raporteeritud raadatud alade keskmised pindalad ning süsiniku kadu pindalaühiku kohta, metsamaa muldade süsiniku sidumise potentsiaal ning kasvuhoonegaaside heitkoguste keskmine kümne aasta turuhind Euroopa Liidus. Nende komponentide arvestamisel kujunes raadamistasu hinnaks 4464 eurot hektari kohta.  Kuna tegemist on uue meetmega nii rahanduses kui metsanduses, siis Kliimaministeerium jälgib selle mõju. „Me analüüsime nelja aasta jooksul raadamisõiguse tasu eesmärgi saavutamist ja mõjusid ning  vajadusel täiendame määrust,“ ütles Kliimaministeeriumi elurikkuse ja keskkonnakaitse asekantsler Antti Tooming.

 

Metsaomanikul tuleb 1. juulist  tasuda ka raadamise ja uuendusraiete metsateatise läbivaatamise eest riigilõiv, mille suuruseks in 30 €.

 

Allikas: Kliimaministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.