Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
EEA aruande kohaselt on Euroopa riigid kliimamuutustega kohanemisel teinud edusamme (2024-06-27 06:45:30)

 

EEA (European Environment Agency) aruande kohaselt on Euroopa riigid kliimamuutustega kohanemise poliitikate rakendamisel teinud märkimisväärseid edusamme, kuid kohanemismeetmete tempot ja ulatust tuleb veelgi suurendada

Ehkki Euroopa riigid on saavutanud olulist edu kliimamuutustega kohanemise poliitikate teostamisel, tuleb kiirendada ja laiendada kohanemistegevusi, et hõlmata rohkem valdkondi, nagu tervishoid, põllumajandus ja metsandus. Täna avaldatud EEA ülevaade ELi Climate-ADAPT veebiplatvormist näitab, et vastava info jagamine võib veelgi suurendada teadmisi ELis, liikmesriikides ning piirkondlikes ja kohalikes omavalitsustes, aidates ühiskonnal kliimamuutusteks paremini valmistuda.

EEA hallatav Climate-ADAPT platvorm on suunatud valitsusasutustele ning organisatsioonidele, kes toetavad kliimamuutustega kohanemise strateegiate, plaanide ja meetmete väljatöötamist, rakendamist ja hindamist kõigil valitsemistasanditel Euroopas. Platvorm sisaldab praegu 134 kasutajalugu, mis pakuvad õppimisvõimalusi ja inspireerivad tegevusi.

Vastavalt uuele EEA ülevaatele „Ühiskonna ettevalmistamine kliimariskideks Euroopas — õppetunnid ja inspiratsioon Climate-ADAPT juhtumiuuringutest" rõhutas hiljuti avaldatud Euroopa kliimariskide hindamine (EUCRA) vajadust suurendada kohanemismeetmeid ja -tegevusi kõigis poliitikavaldkondades ja valitsemistasanditel, et tulla toime suurenevate kliimariskidega nagu äärmuslik kuumus, põud, metsapõlengud ja üleujutused. 

Keskkonnaagentuuri direktori Taimar Ala sõnul mõjutavad kliimamuutused meid kõiki ja vajavad terviklikku lähenemist. „Keskkonnaagentuur haldab pikki andmeridasid, mis on vajalikud kliimariskide hindamiseks ning jälgib nii ilmastikus kui keskkonnas toimuvat, et vajadusel saata välja hoiatused. Varane hoiatussüsteem on oluline komponent nii kliimamuutustega kohanemise kui katastroofiriski vähendamise juures. Lisaks töötame välja üleujutusalade ja soojussaarte hindamisega seotud teenuseid ning osaleme Euroopa Liidu rahastatud LIFE SIP AdaptEst tegevustes, mille eesmärk on kliimamuutustega kohanemise tegevuste elluviimine Eestis. Väljatöötamisel on ka uuendatud Eesti kliimaprojektsioonid, mis aitavad täpsemalt tuleviku riske hinnata, sest kuigi Eesti ilm näib suhteliselt rahulik, esineb ka meil üha rohkem erakorralisi ilmastikunähtusi.“ Koostöös Euroopa partneritega jagame teadmisi ja parimaid praktikaid, et olla paremini valmis tulevasteks kliimaväljakutseteks. 

Kuigi Climate-ADAPT juhtumiuuringud hõlmavad paljusid riske, jääb puudu praktilistest näidetest, mis räägiksid kohanemisest konkreetsete riskidega seoses, näiteks toidu, majanduse ja finantssektori valdkondadest. Kaalutakse ka uusi vaatenurki juhtumiuuringute väljatöötamiseks teistele võtmetähtsusega haavatavatele sektoritele nagu näiteks metsandus, piiriülesed juhtumiuuringud ning mõnele kaugematele Euroopa piirkonnale. EEA julgustab liikmesriike jagama rohkem kohanemistegevuste ja -algatuste näiteid, et täita lüngad, jagades teadmisi ja kogemusi ning pakkudes inspiratsiooni. Nende juhtumiuuringute esitamine Climate-ADAPT platvormil aitab kasutajatel ka avastada meetmete kaasnevaid eeliseid ja võimalikke kompromissi kohti. Samuti rõhutatakse lahenduse juures vajadust parema seire, hindamise ja õppimise järele, et paremini mõista nende meetmete väärtust ja tõhusust ning vältida kohanemisvigu.

EEA ülevaates märgitakse, et Climate-ADAPT juhtumiuuringute tulevane arendamine keskendub EUCRA poolt tuvastatud konkreetsete riskide käsitlemisele. Koostöö liikmesriikide vahel on ülioluline Climate-ADAPT juhtumiuuringute täiustamiseks ja praktiliste õpikogemuste, sealhulgas parimate praktikate jagamiseks kogu Euroopas.

Eestis on EEA kontaktasutuseks Keskkonnaagentuur.

 

Allikas: Keskkonnaagentuuri pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.