Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Looduse käekäigu parandamine sai Euroopa Liidus seadusesse kinnitatud  (2024-06-19 05:26:43)

 

Euroopa Liidu riigid jõudsid kaheteistkümnendal tunnil kokkuleppele looduse taastamise määruses, mis näeb ette, et looduse seisund on aastaks 2030. paranenud 20% EL maismaast ja 20% merest. Määrus jõustub 20 päeva pärast EL Teatajas avaldamist ja liikmesriigid hakkavad kokku panema omi looduse taastamise kavu. 

Luksemburgis kogunenud Euroopa Liidu keskkonnaministrid võtsid eilsel keskkonnanõukogu istungil vastu pikalt oodatud ja põhjalikud arutelud läbinud Euroopa looduse taastamise määruse. Määruse jõustumisel saavad elurikkust ja ökosüsteemide head käekäiku soodustavad toimetamised hoogu juurde üle Euroopa ning Eesti saab jagada oma kogemusi soode, pärandniitude ning jõgede voolusängide taastamisel, kalade kudealade ning rändeteede seisundi parandamisel ning teiste tegevuste juures. 

Eriline tähelepanu on määruses pööratud üleeuroopalisse kaitsealade võrgustikku kuuluvate Natura 2000 elupaikade ja liikide seisundi parandamisele. Eesmärgiks on seatud, et täna kehvas seisus olevatest elupaikadest on 2050. aastaks 90% heas seisundis. Praegune olukord Euroopas on murettekitav - keskmiselt on kaitstavatest elupaikadest heas seisundis vaid 15%. Eestis on heas seisundis 56%  kaitsealustest elupaikadest ning käimas on mitmeid tegevusi kehvas seisus alade looduslikkuse parandamiseks. Kliimaminister Kristen Michal tõstab esile, et määrus klapib hästi meie tänaste tegevuste ja tulevaste plaanidega. „Eesti loodus on hästi hoitud, meie nö stardipunkt on hea. Meil on ka aastatega kogunenud omajagu teadmisi sellest, kuidas kahjustatud alasid taastada ning elurikkust toetada. Loodus aga teatavasti piire ei tunne ja on hea, kui kõik liikmesriigid toimetavad ühiselt hea keskkonnaseisundi nimel“, tõi Michal välja.  

Lisaks kaitstavatele elupaikadele puudutab algatus aga ka tolmeldajate, metsa- ja põllulindude seisundit ning pöörab muuhulgas tähelepanu vooluveekogude käekäigu parandamisele, metsade looduslikkusele, põllumajandusmaastike mitmekesisusele, turvasmuldade kaitsele ning linnaloodusele.  

„Seaduse tasandil looduse seisundi olulistel näitajate tähelepanelik jälgimine on oluline nii meile kui tulevastele põlvedele. Olgu need siis hästi tolmeldatud õunapuud, viljakad põllud, kalarohked jõed, mõnusalt rohelised linnad või õierohked niidud – heas seisus loodus on elementaarne osa toimivast elukeskkonnast. Kus aga oleme varasemalt oma tegevusega loodust või elukeskkonda liigselt kahjustanud, tuleb seda parimate olemasolevate teadmiste ja kogemuste najal ka heastada,” sõnas Michal.  

Eesti nagu ka teised liikmesriigid peavad kahe aasta jooksul  koostama looduse taastamise kava, kus määratakse juba detailsed eesmärgid ökosüsteemide kaupa, meetmed ja seire. 

Kliimaministeeriumi videod pärandniitudest ja soode taastamisest.

Looduse taastamise määrusest saab täpsemalt lugeda: Looduse taastamine - Consilium (europa.eu) 

 

Allikas: Kliimaministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.