Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Luige kevadlaadal lehmad vasikatega (2024-05-13 00:57:01)

 

Luige Maaelu näituslaat toimub juba 27. kord ja esindatud on enamus looma- ja linnuliikidest, mida Eestis kasvatatakse. Näituse naelaks on Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu (ETKÜ) kohale toodud šarolee tõugu lehmiku eluskaalu äraarvamine pühapäeval. Täpsele arvajale on ka rahaline auhind.

„Täna on meil väljas kõik veiste piimatõud, mida Eestis kasvatatakse ja suur hulk lihatõugu veiseid. Lisaks on siin kaks jõudluskatse läbi teinud pulli, kes leidsid oksjonilt endale omanikud ja sõidavad pärast näitust uude koju. Piimatõugudest on meil esindatud holstein, Eesti punane ja Eesti maakarja tõug,“ rääkis ETKÜ juhatuse esimees Tanel-Taavi Bulitko.

Luige baas on juba 70-ndate lõpus ehitatud loomade näitamiseks ja ekspordiks. Bulitko ütles, et Luige on olnud ühistule läbi ajaloo oluline paik, kuna siit algas parima veise valimise tradistsioon Vissi. Kuigi siin enam parimat veist ei valita ja see üritus läks hiljem üle Ülenurme, on siin säilinud loomade näituse pikk tradistsioon.

Asukoht loeb

Luige on oma asupaiga tõttu väga hea asukohas, siia saavad kerge vaevaga tulla ka Tallinnast inimesed, kes saavad lastele lähedalt näidata loomi. Siin on nii lambaid, kitsesid, hobuseid, samuti on esindatud suur lindude kollektsioon.

Näituse korraldaja Koit Põld ütles, et läbi aastate on nad pidanud oluliseks, et kõrvuti taimede ja toidutoodete müügiga oleks näha Eestis kasvatatud põllumajanduslikud loomatõud. „Kui ma nüüd meenutan, siis olid vist juba teisel Maaelu näitusel esindatud ka loomad. Nii tore on näha, kui pisikesed lapsed lähevad oma kõikuva sammuga loomade poole ja saavad neid paitada ning katsuda. Lastele tähendab see palju,“ kinnitas Põld.

Bulitko sõnul tahavad nad näidata loomapidamise arengut, selleks on neil infostendidel palju fakte välja toodud, et inimestele põllumajandusest suuremat pilti näidata. „Kindlasti tasub kohale tulla ja oma silmaga kaeda - nii rikkalikku loomade-lindude näitust, kui Luigel mujal ei tehta,“ lausus Bulitko.

Hoida ühendust

„Need inimesed, kes elavad linnades, neil on suuresti side maal elavate vanavanematega katkenud ja neil ei ole enam loomi, et näidata oma lastele. Sel korral on näha ka vasikaid ja lapsed saavad neid ka katsuda,“ lisas Bulitko.

Meelelahutuse poolelt on jälle võimalus ära arvata lihaveise eluskaal. Seekord on toodud kohale šarolee lehmik, osalejatel on hea ennast testida, kui terav pilk kellegil on. „Mul on hea meel tõdeda, et loomade eest hoolitsevad hästi Järvamaa kutsehariduse õpilased, kes saavad siin väga hea praktika,“ kinnitas ta.

Bulitko ütles, et Luige Maaelu Näituslaada teevad unikaalseks, et siin ei ole importtooteid või muud kraami, on ainult see mis põllumehed, looma- ja taimekasvatajad on tootnud ja kasvatanud. Põld lisas, et tänavusel kevadnäitusel on väljas 300 eksponenti.

Fotod: J. Nemvaltsi fotod, mida saab vaadata:  https://www.facebook.com/etkyABAE 

 

Allikas: Juuli Nemvalts, Mõttekaar OÜ, 11.05.2024 teade

 


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.