Foto „Ahja jõel“, autor Kristi Uudeberg Keskkonnaagentuurist
Keskkonnaagentuuri EstModeli Suve-eri rakendusest on alates maist võimalik uurida kokku 53 hüdromeetriajaama jõgede keskmiseid voolukiiruseid. Voolukiirused kuvatakse ühel graafikul koos veetaseme ja vooluhulga muutustega. Kuigi veetaseme ja vooluhulga andmestikud on juba varasemast avalikustatud ja tuttavad, on keskmised voolukiirused esmakordselt kättesaadavad.
Vooluhulkasid, mille andmete põhjal arvutatakse rakenduses kuvatavad keskmised voolukiirused, mõõdetakse manuaalselt igas hüdromeetriajaamas vähemalt 16 korda aastas koos veetaseme kontrollmõõtmistega. Vooluhulkade mõõtmiseks kasutab Keskkonnaagentuur tootjate SEBA ja OTT tiivikuid ning akustilisel põhimõttel töötavaid OTT ADC ja Sontek M9/S5 mõõteseadmeid. Lisaks kasutatakse osades hüdromeetriajaamades (Arbaveres Loobu jõel, Reolas Porijõel, Elus Leisi jõel, Uue-Lõves Lõve jõel) Sontek statsionaarset voolukiiruse mõõtjat.
EstModeli Suve-eri rakenduses kuvatakse numbriliselt iga hüdromeetriajaama käesoleva aasta viimane voolukiirus koos kuupäevaga ning graafiliselt saab jälgida voolukiiruste muutusi koos vooluhulga ja veetasemega. Rakenduses uuenevad automaatmõõtmised iga päev ja manuaalselt mõõdetud väärtused kord nädalas.
Loodud rakendus on peamiselt mõeldud jõgedel jäävabal perioodil seiklevatele veematkajatele, sest nagu Emajõe Rannu-Jõesuu hüdromeetriajaama andmed näitavad, siis kõrgenenud veetase ei pruugi alati tähendada kiiremat voolukiirust ning sel juhul peab matkaja edasi liikumiseks korralikult pingutama. Mõnedel aastatel võib lausa juhtuda, et Emajõe Rannu-Jõesuu hüdromeetriajaamas voolab vesi vahel vastupidises suunas, selline olukord võib ette tulla kevadeti suurvete ajal. Samas 12. mail toimuva Loobu jõe poolmaratoni puhul võivad osalejad loota marsruudile jääva Loobu jõe Arbavere hüdromeetriajaama andmetele tuginedes pigem toetavale jõevoolule.
Allikas: Keskkonnaagentuuri pressiteade