Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Saare maakonnas peatatakse räimekvoodi ammendumise tõttu räimepüük ja kastmõrra kasutamine (2024-05-08 05:35:33)


Regionaalminister Piret Hartman allkirjastas käskkirja, mille kohaselt peatatakse 8. maist Saare maakonnas kaluri kalapüügiloa alusel Liivi lahes toimuv räimepüük. Käskkirjaga peatatakse samas maakonnas ka kalapüük kastmõrdadega.

 

Vabariigi Valitsuse määruse kohaselt on Läänemeres Rahvusvahelise Mereuurimise Nõukogu (ICES) alarajoonis 28.1 tänavu püüda lubatud räimekogus 8 614,4 tonni. Sellest kogusest on lubatud räime püüda Pärnu maakonnas (v.a Kihnu ja Manija püsielanikud) 7 231,39 t, Pärnu maakonnas Kihnu ja Manija püsielanikel 1 269,36 t ja Saare maakonnas 113,7 t. Tänaseks on Saare maakonna räime lubatud aastasaak ammendunud 95% ulatuses, mistõttu tuleb püük selles maakonnas sulgeda.

 

Kalanduspoliitika osakonna kalavarude nõuniku Kaire Märtini sõnul on 2024. aastal Saare maakonna räimekvoot üle ootuste kiiresti täitunud ja üle mitme aasta tuleb taas rakendada püügi peatamist.

 

Kaluri kalapüügiloa alusel toimuva püügi puhul on peamine räimepüügi vahend kastmõrd, millega püütakse 95–98 protsenti räimesaagist. Kui räime massilise rände ajal püütakse jätkuvalt kala kastmõrraga, ei ole räimepüük tegelikult lõpetatud, sest ei ole võimalik vältida suures koguses räime sattumist püünistesse. Kastmõrda sattunud räime ei ole võimalik  elujõulisena vabastada, sest teiste kalade ja kastmõrra võrgulina vastu hõõrudes saab räim vigastusi, kaotades suure osa oma soomuskattest, mille tulemusel kaotab räim eluvõime. Seega tuleb lõpetada sealsel alal ka kalapüük kastmõrdadega.

 

Räimepüügi piirangu alus on Vabariigi Valitsuse 20.10.2023. a määrus nr  95 „Kutselise kalapüügi võimalused, lubatud aastasaagid ning kalapüügiõiguse tasumäärad 2024. aastal“, millega kehtestati ka räime lubatud aastane püügikogus Saare maakonnas ICESi alarajoonis 28.1.

 

Allikas: Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.