18. mail tähistame rahvusliku ilmateenistuse 105. tegutsemisaastat! Täna on Keskkonnaagentuur rahvusliku ilmateenistuse väärikas rollis ja ülesannetes, mis annabki meile võimaluse olulist sündmust tähistada.
Meie üheks eesmärgiks on tagada inimestele kõrge kvaliteediga ja täpne ilmaprognoos ning varajased hoiatused. Selleks on vaja võimalikult palju kvaliteetseid andmeid, kogu seiresüsteem koosneb erinevatest tehnoloogiatest, mis üksteist täiendavad. Tänapäeval koostatakse ilmaprognoosid numbriliste ilmamudelite abil, mis baseeruvad atmosfääri liikumist kirjeldavate võrrandite lahendamisel numbriliste meetoditega. Hea ilmaprognoosi koostamiseks vajavad ilmamudelid võimalikult palju kvaliteetseid ilmavaatlusandmeid üle maailma, mis saadakse erinevatest allikatest, nagu näiteks ilmavaatlusjaamad, lennukid, laevad, satelliidid, radarid jne. Tänases ilmainfo blogisarja postituses räägimegi lähemalt ilmamudelitest ja sellest, kuidas ning mille põhjal saab mudel hakata prognoosi koostama.
Tegu on Keskkonnaagentuuri neljanda postitusega ilmainfo sarjast. Juba on avaldatud blogilood äikese seirest, satelliidiandmetest ja radariandmetest. Veel on tulekul sünoptiku igapäevatöö ja hüdroloogilise seire sisukad postitused.
Allikas: Keskkonnaagentuuri teade