Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
EELTEADE. Retk Toomas Kümmeli ja Jaak Prozesega Krakowi Draakonifestivalile ja Poolat avastama (2024-04-29 04:54:27)Neljapäev, 06.juuni. 2024  - esmaspäev, 10.juuni 2024

Alustame eelregistreerimist 06.juunil - 10.juunil toimuvale Poola retkele.

Sõidame juunis juuni alguses koos geograaf Toomas Kümmeli ja ajaloolase Jaak Prozesega viiepäevasele retkele Poola. Saame osa Krakowis toimuvast draakonite paraadist ja õpime tundma Poola loodust, ajalugu ja kultuuri.

Krakówis toimub igal aastal juuni alguses „Suur draakonite paraad“ ‒ ainulaadne, värviküllane ja suursugune üritus, mida korraldab Groteska teater ja mis on inspireeritud linna ühest kuulsamast legendist. „Suur draakonite paraad“ toimub sel aastal juba 23. korda.


Kaks päeva on pungil täis üritusi, sealhulgas välietendus Visla jõel. Laupäeva õhtul kogunevad tuhanded inimesed, et imetleda kümneid värvilisi draakoneid, mis muusika ja möirgamise saatel õhus hõljuvad. Etenduse suur finaal on hingematte  ilutulestik. Kõik draakonid võistlevad kõige ilusama ja fantaasiarikkama tiitli nimel. Järgmisel päeval marsib vanalinna tänavatel draakonite, tantsijate, orkestrite, rüütlite ja printsesside, karkudel kõndijate ja žonglööride rongkäik. Mõneks tunniks saavad neist kõigist hiiglasliku välietenduse näitlejad.


Draakon ei ole sugugi juhuslik tegelane, see on tulnud Krakówiga seotud legendidest ja kindlal kohal linna mütoloogias. Waweli draakon (poola keeles smok Wawelski) on poola mütoloogias kuulus draakon, kes elas Waweli mäe jalamil Visla jõe kaldal asuvas koopas.
Üks paljudest populaarsetest draakonilugudest leiab aset Krakówis linna müütilise rajaja kuningas Krakuse valitsemisajal. Legendi järgi hoiab draakon hirmu all kohalikke külaelanikke, hävitades nende majad ja süües ära nende väikesed tütred. Probleemi meeleheitlikult lahendada püüdev kuningas Krakus pakub oma tütre Wanda kätt igale julgele mehele, kes suudab draakonist jagu saada. Kingsepp nimega Skuba võtab väljakutse vastu. Ta paneb draakonile tema koopa juurde söödaks suure kuhja väävlit, mille ablas elukas ettevaatamatult sisse õgib. Pärast seda tekib draakonil väljakannatamatu janu ja tormab Visla äärde, kus joob ja joob täitmatult kuni lõhki läheb ja
plahvatab. Seejärel abiellub kuningas Krakuse tütar võiduka Skubaga.

 

Selle loo vanimas, 12. sajandi versioonis, mille on kirja pannud Wincenty Kadłubek, alistasid draakoni hoopis kuningas Krakuse kaks poega, Krakus II ja Lech II. Oli kuidas
oli, aga igatahes seisab nüüd alates 1972. aastast Krakówis Waweli mäe jalamil draakoni koopa ees sellele müütilisele elajale pühendatud monument. Draakoni kuju on võimeline nõudmisel ka tuld purskama.

Poola ajaloolist pealinna Krakówit peetakse ka ajaloo- ja kultuurihuviliste paradiisiks. Krakow asutati juba 9. sajandil ja seal on vaatamiseks säilinud kultuuri- ja arhitektuurikihistuid peaaegu kõikidest järgnenud sajanditest. Kuulus vanalinn lummab oma turuplatsi, renessansliku kaubahalli, kirikute ja uhkete kaupmehemajadega. Waweli künkal kõrgub Poola kuningate ajalooline loss, mida arvatakse õigustatult maailma parimate muuseumide sekka. Lisaks vaatamisväärsustele teeme Looduse Omnibussi seltskonnaga laevareisi Visla jõel, et nautida sealt avanevaid vaateid linnale ja ümbritsevale.

Meie retke esimese päeva õhtuks jõuame Varssavisse, kus jääme öömajale. Teel olles teeme vajalikke sirutus-, sanitaar- ja söögipeatusi.

Teisel päeval jätkame teekonda Varssavist Krakówi suunas. Esmalt külastame maalilist Będkowska orgu, kus kõrguvad 90 m kõrgused Juura ajastu lubjakivist kaljud. Będkowska väravateks nimetatud kohas asus kaljul kunagi kindlus. Just Będkowska orus sündis Poolas alpinism ja mägironijate seas on see paik populaarne siiani. 7 km pikkusesse Będkowska orgu rajatud maastikupargis on loodud kõik mugavused ka tavalistele loodusenautijatele ja perega reisijatele. Enne Krakówisse jõudmist külastame ka kuulsat Wieliczka soolakaevandust. Mineraal haliit on keemiliselt naatriumkloriid, mida kivimina tuntakse kivisoolana.Wieliczka linnas kaevandati kivisoola 14. sajandist kuni 20. sajandini. Kaevandus demonstreerib soolakaevandamise meetodite ja tehnoloogia muutumist 700 aasta vältel. Kaevandus asub 200 km pikkuste käikude ja galeriidena seitsmel tasandil sügavusel 57 m kuni 198 m. Juba 18. sajandil muutus kaevandus turismiobjektiks. Kuid veelgi varem, 16. sajandil, märgati soola raviomadusi, 1826. aastal algas ravi soolavannides. 1978. aastal kanti kaevandus UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja.
Õhtul jõuame paljude arvates Poola kaunimasse linna Krakówisse, mis oli Poola kuningriigi pealinnaks kuni 1596. aastani.

Kolmandal päeval teeme ringkäigu Krakówi lähiümbruses. Esmalt külastame natsionaalsotsialistliku Saksamaa suurimat ja tuntuimat teise maailmasõja aegset koonduslaagrit Auzchwitzi, mis asub väikelinnas Oświęcimis. Sealt 3 km kaugusel asub veel teinegi, Birkenau koonduslaager. Viimased uuringud kõnelevad teise maailmasõja ajal Auzchwitzis hukkunute arvust 1,1–1,6 miljonit inimest, kellest 90% olid juudid. Auzchwitzi koonduslaager muudeti 1947. aastal muuseumiks, 1979. aastal kanti UNESCO maailmapärandi nimekirja. Edasi jääb meie teele 17 500 elanikuga väikelinn Wadowice. Selles hubases ajaloolise vanalinnaga paigas aadressil Kościelna tänav 7 asub 1978. aastal paavst Johannes Paulus II-ks valitud ja pärast surma pühakuks kuulutatud Karol Józef Wojtyła perekonnakodu ja sünnikoht. Wojtyła elas selles majas kuni 1938. aastani, mil ta kolis koos isaga Krakówisse ja astus Jagelloonia ülikooli. Alates 1984. aastast on see majamuuseum, mis säilitab oma esialgse ilme ja sisaldab Wojtyła perekonnale kuulunud esemete kogu. Muuseum meenutab ka Wojtyła elu ja tööd Poolas, kuni ta 1978. aastal Krakówist Vatikani lahkus. 4500 elanikuga Kalwaria Zebrzydowska on asutatud 1617. aastal. Linn on saanud nime Kolgata (poola keeles Kalwaria) mäele rajatud bernardiinide ordu kloostri järgi, mille 1602. aastal asutas Krakówi kuberner Mikołaj Zebrzydowski. 1999. aasta arvati kloostrikompleks UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja. Õhtuks jõuame tagasi Krakówisse, et draakonite paraadi üritustest täiel määral osa saada.

Neljas päev on meil Krakówi päralt, pärastlõunal alustame kojusõitu Varssavi suunas, kuhu hilisõhtul jääme öömajale.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest neljapäeval 06.juunil kell 6.15.  Tagasi Tallinnas esmaspäeval 10.juunil kell 23.30

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Saadame kinnituse ja arve

 

Allikas: Looduse Omnibussi teade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.