Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnaagentuuris toimus uue kaugseirel põhineva meetodi tutvustus (2024-04-26 05:33:17)

Keskkonnaagentuuris toimus uue kaugseirel põhineva meetodi tutvustus, mis aitab edaspidi hakata Eesti pinnal toimuvaid lageraieid paremini tuvastama.

KappaZeta tutvustas Keskkonnaagentuuri tellimusel valminud tööd kaugseirega metsamuutuste tuvastamise võimalustest. Keskkonnaagentuuri eesmärk oli leida ja katsetada uut metoodikat, kuidas erinevaid satelliitidel põhinevaid kaugseirelahendusi kombineerides saada senisest oluliselt kiiremini täpset infot raiete toimumise kohta. Projekti tulemused on üle ootuste paljulubavad. Masinõppel põhinev mudel suutis vähemalt 0,5 hektari suurusel alal toimunud lageraied tuvastada ca 90% täpsusega, olenevalt valitud mudelist. „Jätkame kindlasti tööd kaugseire ja teiste uuenduslike lahenduste arendamiseks, et saada metsades toimuvast veelgi parem ja kiirem ülevaade,” sõnas Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.

Töö tulemused olid väga positiivsed, mistõttu on Keskkonnaagentuur koostöös Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga otsustanud  2025. aasta lõpuks arendada välja kaugseirel põhineva teenuse prototüübi, mis suudaks hakata Eesti pinnal toimuvaid lageraieid tuvastama. Teenuse eesmärgiks on tõhustada ka järelevalvet, anda seotud osapooltele operatiivsemat ning täpsemat infot toimunud raiete kohta ja luua avalikkusele parem ligipääs metsainfole. Kaugseiret laialdasemalt rakendades suurendame metsaandmete osas kiirust ja efektiivsust, sest kaugseire võimaldab kiirelt katta suuri alasid, andes võimaluse tänasega võrreldes oluliselt tihedama intervalliga metsamuutusi tuvastada. Kaugseire annab ka olulise ajasäästu, sest vähendab vajadust kohapealsete kontrollide järele. Edaspidi saab kaugseireandmete visualiseeritud kaardikujul esitamisel muuta metsamuutuste jaotuse ja ulatuse hõlpsasti arusaadavaks kõigile huvilistele.

Tulevikus näeme teenuse kasusaajatena mitmeid osapooli, alates metsandusspetsialistidest, kuni kohalike kogukondadeni. Metsandusettevõtted ja metsaomanikud saavad kaugseire abil kiiret ja täpset teavet metsamuutuste kohta, mis aitab neil paremini planeerida metsamajandust ja hooldustegevusi.

Keskkonnaagentuur töötab selle nimel, et suurendada metsandusandmete usaldusväärsust, kvaliteeti, kättesaadavust ja läbipaistvust ning võimaldada teadmuspõhiseid otsuseid metsade kestlikuks majandamiseks. 

 

Kohtumisel osalesid KappaZeta OÜ, Kliimaministeeriumi, Keskkonnaameti, Riigimetsa Majandamise Keskuse, Kaitseväe ja Keskkonnaagentuuri töötajad.

 

Allikas: Keskkonnaagentuuri pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.