Avaldasime Keskkonnaportaalis videoloo 2022. aasta õhusaasteainete heitkoguste trendidest ja nende suurimatest mõjutajatest ning Keskkonnaagentuuri blogis samateemalise põhjalikuma postituse.
„Kõige rohkem paistis silma Euroopa elektrituru heitlikest oludest tingitud põlevkivist toodetud elektritoodangu tõus – umbes 47% rohkem kui 2021. aastal. Vene päritolu maagaasi ja elektri tarne samaaegne katkemine ning lähiriikide elektrijaamade rikked tingisid 2022. aastal põlevkivi tarbimise (nii kaevandamine kui ka elektritootmine) ja sellest tuleneva vääveldioksiidi heitkoguste kasvu,“ ütleb Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Elo Mandel.
Peamiste saasteainete kontekstis räägime lämmastikdioksiididest, vääveldioksiidist, ammoniaagist, lenduvatest orgaanilistest ühenditest ja eriti peentest osakestest. Esimesed kolm on peaasjalikult hapestuvad saasteained, põhjustades happevihmade teket ja mille akuutsus seoses heitkoguste langusega on ajas vähenenud. Lämmastikdioksiidid koos lenduvate orgaaniliste ühenditega põhjustavad elusorganismidele mürgise maapinnalähedase osooni. Eriti peened osakesed on olulised just inimtervise seisukohast olles koos lämmastikdioksiidiga meie linnaõhu kvaliteedi mõjutajaks.
Allikas: Keskkonnaagentuuri 25.04.2024 teade