Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Põllumajandus- ja Toiduamet: vaktsineerid oma lemmiku, kaitsed ka ennast haiguste eest (2024-04-22 05:54:35)

 

Koerte ja kasside marutaudivastane vaktsineerimine on kohustuslik. Loomade vaktsineerimine on oluline nende tervise ja heaolu tagamiseks ning kaitsmaks nii enda kui ka looma tervist.

Vaktsineerimisega ennetatakse nakatumist erinevatesse haigustesse, mida võivad levitada nii kodu- kui ka metsloomad. Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) loomatervise ja -heaolu osakonna nõuniku Maarja Kristiani sõnul on koerte ja kasside marutaudivastane vaktsineerimine  kohustuslik. „Marutaud on haigustunnuste ilmnemisel surmaga lõppev haigus nii loomadele kui ka inimestele. Loomaomaniku kohustus on tagada oma lemmiku marutaudivastane vaktsineerimine. Inimesed võivad marutaudi nakatuda  marutaudis koera või kassi hammustuse kaudu. Vaktsineerides loomi, kaitseme ka inimesi marutaudi nakatumise eest.“

Euroopas, sh ka Eestis, on marutaudi alane olukord viimase paarikümne aasta jooksul oluliselt paranenud tänu süsteemsele vaktsineerimisele nii koerte-kasside kui ka metsloomade hulgas. Siiski toob Kristian välja, et jätkuvalt tuvastatakse marutaudis loomi mõnedes Euroopa riikides. „Sellel aastal on marutaudi Euroopas avastatud koduloomadel Ungaris ja Rumeenias ning metsloomadel Ungaris, Rumeenias ja Poolas.“

Ka meie naaberriigis Venemaal esineb endiselt marutaudi nii mets- kui ka lemmikloomade hulgas. Mistõttu on olemas võimalus, et vaktsineerimata lemmikutega või nakatunud metsloomaga võib marutaud ka Eestisse taaslevida.

Marutaudi vastu on võimalik lasta loom vaktsineerida nt loomakliinikus. Lisaks viib amet läbi kampaaniaid, et suurendada vaktsineerituse hõlmatust. PTA viib taaskord läbi lemmikloomade marutaudivastase vaktsineerimise kampaania Kagu-Eestis. Kampaania toimub 7.-9. juunini Võru-, Valga- ja Põlvamaal. Täpsem info kampaania toimumise kohta avaldatakse marutaud.ee lehel ja kohalikes ajalehtedes.

Marutaud on loomade ja inimeste ägedakujuline närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, mis pole ravitav ning lõpeb alati surmaga. Rohkem kui 95% inimeste haigestumistest saab alguse kokkupuutest marutaudihaige koeraga. Kassid ja koerad võivad haiguse saada metsloomadelt ning seetõttu on oluline, et ka lemmikloomad oleksid marutaudi vastu vaktsineeritud kaitsmaks loomade ja inimeste elu. Marutaudikahtlusega loomast tuleb viivitamatult teavitada loomaarsti.

 

Allikas: Põllumajandus- ja Toiduameti pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.