Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Aprillis avaneb rekordilise eelarvega väikeelamute renoveerimistoetus  (2024-04-04 07:56:27)


Kliimaminister allkirjastas täna eelnõu, millega jagatakse väikeelamute omanikele ligi 30 miljonit eurot renoveerimistoetust. Toetusvoor avatakse sellel kuul. 

 

Kliimaminister Kristen Michali sõnul on hoonete renoveerimine hea nii kliimale kui ka kasulik iga pere rahakotile. „Renoveerimine aitab parandada elukvaliteeti kodus, vähendada energiakulutusi ja tõsta eluaseme väärtust. Lisaks suurendab see tulevikus sõltumatust kütusehindade kõikumisest,“ sõnas kliimaminister. 

 

Võrreldes varasema taotlusvooruga muutub toetuse taotlemine lihtsamaks tänu kahele uuendusele. Esiteks võetakse kasutusele e-toetuste keskkond, tänu millele pole enam dokumente tarvis saata e-postiga. Teiseks kehtestatakse päikesepaneelide ja inverterite taotlemiseks kindlad ühikuhinnad. See tähendab, et toetatava tegevuse jaoks on ette nähtud fikseeritud summa, mis ei muutu, isegi kui projekt läheb plaanitust kallimaks või odavamaks. Ühikuhindade puhul ei pea toetuse saamiseks esitama arveid ega maksekinnitusi, vähendades niiviisi bürokraatiat. Oluline on see, et paneelid ja inverterid oleksid nõuetekohaselt paigaldatud. 

 

Toetuse kogueelarve on ligi 30 miljonit eurot, mida jagatakse Euroopa Liidu taaste- ja vastupidavusrahastu (RRF) vahenditest. Toetust saab taotleda üksikelamu ja kuni kahe korteriga elamu või ridaelamu renoveerimiseks. Tööde tegemise tähtaeg on 12 kuud, mida võib mõjuval põhjusel kuni 6 kuud pikendada. 

 

Sarnaselt varasematele voorudele sõltuvad ka 2024. aastal toetuste määrad tehtavate tööde mahust ja asukohast. Terviklikul rekonstrueerimisel on toetussumma Tallinnas ja Tartus kuni 30 000 eurot, nendega piirnevatel aladel kuni 40 000 eurot ja mujal kuni 50 000 eurot. See tähendab, et rohkem makstakse toetust seal, kus rekonstrueerimine on riigi toeta eriti raskendatud. Osalisel rekonstrueerimisel ehk üksikute tööde tegemisel on toetusmäär üleriigiliselt 20% ja kuni 20 000 eurot. Päikesepaneelide paigaldamisel on toetusmäär üleriigiliselt 30% ja kuni 20 000 eurot. 

 

Toetus panustab riigi pikaajalisse eesmärki, milleks on renoveerida aastaks 2050 kogu hoonefond energiatõhusaks. Selle tarbeks käivitati 2022. aastal LIFE IP BuildEST programm, et arendada ehitussektori võimekust suurte renoveerimisprojektide läbiviimiseks. Lisaks suunab riik aastatel 2022–2027 elamute renoveerimiseks vähemalt 366 miljonit eurot.  Praeguseks on toetuse eraldamise otsus tehtud juba 2255 korral kogusummas 15,36 miljonit eurot. Projekte on rahastatud nii Euroopa Liidu Taaste- ja vastupidavusrahast (RRF) kui ka riigieelarvelistest vahendites. 

 

Taotluste vastuvõtt avatakse 14 kalendripäeva pärast määruse jõustumist. Täpsest kuupäevast ja tingimustest teavitab avalikkust EASi ja KredExi ühendasutus. 

 

Allikas: Kliimaministeeriumi 4. aprill 2024  pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.