Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tartu linn on saanud säästliku ja keskkonnasõbraliku tänavavalgustuse (2024-04-03 05:32:16)


Tänavavalgustus. Foto: Ahto Sooaru

Tartu tänavavalgustuses on praeguseks ligi sajaprotsendiliselt kasutusel säästlikud ja keskkonnasõbralikud LED-valgustid.

"Tänavavalgustuse LED-tehnoloogiale üleviimisest tulenev kulude vähenemine võimaldab linnal ligi pool miljonit eurot aastas kokku hoida," ütles Tartu abilinnapea Raimond Tamm. "Tänaseks on Tartu teid ja tänavaid valgustamas ligikaudu 15 300 LED-valgustit, mis aitavad vähendada energiatarbimist, parandada valgustuse kvaliteeti, töökindlust, liiklusohutust ja turvalisust ning vähendada inimtervisele ja elusloodusele kahjulikku valgusreostust.“

 

Tartu on tänavavalgustuses lõpetamas LED-valgustitele üleminekut - 96% linna tänavavalgustitest on tänase seisuga LED-valgustid. Poolteist aastat tagasi korraldati hange alles jäänud kõrgrõhu-naatrium- ja metallhaliidvalgustite asendamiseks kaasaegsete valgustitega ning kokku vahetati välja üle 7000 valgusti, millega sai uuendatud 45 protsenti kogu linna valgustitest. Tööd läksid maksma 2,45 miljonit eurot.

 

Lisaks valgustite vahetamise projektile on Tartu linn varasematel aastatel tänavavalgustuse uuendamiseks kasutanud europrojektide vahendeid, millega on Annelinna, Ülejõe, Ränilinna, Jaamamõisa ja Veeriku linnaosas välja vahetatud ligikaudu 2300 tänavavalgustit. Samuti said mitmed tänavad, pargid ja väljakud uue tänavavalgustuse taristu või tänava rekonstrueerimise käigus, mil lisaks kaasaegsete valgustite paigaldamisele said uuendatud ka mastid, kaabelliinid ja juhtimiskilbid.

 

Energiatõhususele lisaks on uutel valgustitel veel mitmeid kasutegureid, kokku saab tulevikus hoida ka nende hoolduselt. Kaasaegsed valgustid on töökindlamad ning annavad kvaliteetsemat ja inimese silmale mugavamat valgust. Samuti suunavad need valguse just sinna, kus inimesed seda vajavad, mis vähendab oluliselt keskkonda kahjustavat valgusreostust. Kõik see kokku loob meeldivama linnakeskkonna.

 

Kõik uued valgustid on varustatud tänavavalgustuse juhtimissüsteemi integreerimiseks vajalike kontrolleritega. Tänu sellele väheneb oluliselt aeg, mis kulub info jõudmiseks rikke tekkimisest kuni hooldusettevõttele tööülesande andmiseni. Uued valgustid on kõik komplekteeritud ka lisapesaga keskkonnaandurite ja liikumisandurite paigaldamiseks, et vajadusel oleks võimalik ilma suuremate ümberehitusteta jälgida linna erinevates piirkondades keskkonna seisukorda või lülitada valgustid ümber liikumisanduri põhisele juhtimisele.

 

Allikas: Tartu Linnavalitsuse 03.04.2024 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.