Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
WMO ülevaade kinnitab: 2023. aasta oli läbi aegade kõige soojem (2024-03-27 12:45:30)


2023. aasta globaalse kliima ülevaate kohaselt purustati möödunud aastal taas rekordeid kasvuhoonegaaside tasemete, pinnasetemperatuuride, ookeanide soojuse ja hapestumise, maailmamere tõusu ja Antarktika jääkatte ning liustike taganemise osas.

 

Miljonite inimeste igapäevaelu pöörasid pea peale kuumalained, üleujutused, põuad, maastikupõlengud ja kiirelt intensiivistuvad troopilised tsüklonid, mis põhjustasid kannatusi ja vigastusi.

 

Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooni (WMO) ülevaade kinnitab, et 2023. aasta oli läbi aegade kõige soojem – maapinnalähedane globaalne keskmine õhutemperatuur oli 1,45 kraadi üle tööstuseelse perioodi keskmise. Ühtlasi oli tegemist kõige soojema 10 aastase perioodiga.

 

„Maailm läheb soojemaks ja rekordid purunevad. Muutuva kliima tingimustes näeme erinevat ilma ja tema äärmuslikke tujusid. Seda olulisem on kindlustada elanikkonda kõrge õigustatavusega ilmaprognooside ja varajaste hoiatustega. Töö kvaliteedi, täpsuse ja usaldusväärsuse nimel käib igapäevaselt,“ ütleb Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala. Eestis oli 2023. aasta pikas andmereas 6.–9. kohal.

 

Positiivse poole pealt saab ülevaatest välja tuua, et 2023. aastal suurenes taastuvenergia installeeritud võimsus võrreldes 2022. aastaga pea 50%, 510 gigavatini (eesmärk 2030. aastaks on 11 000 GW).

 

Kliimaga seotud finantside maht suurenes 2021–2022 perioodil samuti pea kahekordselt võrreldes 2019–2020 tasemega, jõudes 1,3 triljoni USA dollarini (eesmärk 2030. aastaks on 9 triljonit). Samas on rahastus kliimamuutustega kohanemiseks jätkuvalt ebapiisav.

 

Allikas: Keskkonnaagentuuri 27.03.2024 teade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.