Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Maaelu Teadmuskeskuse energiatõhus kasvuhoone on teadustööks valmis (2024-03-20 12:00:10)


Kasvuhoone avamine. Fotol Alo Aasma (Regionaal- ja Põllumajandusministeerium), Tarmo Leppoja (Riigi Kinnisvara), Andre Veskioja (Maaelu Teadmuskeskus), Taavi Aas (Jõgeva vallavanem), Oliver Akenbärg (Dreibau OÜ). Foto auror: Hendrik Osula


Täna, 20. märtsil avati Jõgeva alevikus Maaelu Teadmuskeskuse kaasaegne kasvuhoone, kus hakatakse tegelema tomati, kartuli, teravilja ja heintaimede sordiaretusega.

Tegemist on kuue erineva ruumiga labor-kasvuhoonega, mille kogu süsteem on juhitav ühest digitaalsest süsteemist. Kasvuhoonel on kardinad, mis võimaldavad energiasäästu ja soojust optimeeritult kasutada ning hübriidvalgustus, mis Eestis niivõrd suurel kasvuhoonel ainulaadne.  See kõik võimaldab senisest tõhusamalt sordiaretusega tegeleda, sest protsessid ei sõltu ilmastikust.

Regionaalminister Madis Kallase sõnul aitab nüüdisaegne kasvuhoone kaasa riigi toidujulgeoleku tagamisele. „Oluline on, et Eesti suudaks end toiduga ise varustada. Möödunud aasta põud näitas, kui oluline on see, et meil aretataks just Eesti kliimasse sobivaid ja muutuvate kliimaoludega kohanevaid sorte, mis ka raskemates tingimustes saaki annaksid. Uus kasvuhoone võimaldab kliimakindlate sortide aretusega senisest tõhusamalt tegeleda,“ sõnas Kallas.

METKi direktor Andre Veskioja tänab kõiki, kes kasvuhoone ehitusse on panustanud. „Kasvuhoone valmimine aitab kaasa taimekasvatusalase teaduse paindlikumale läbiviimisele. Kui varasemalt sõltusime palju põllu peal valitsenud tingimustest, siis kaasaegses kasvuhoones saame töötada aastaringselt. Tänu sellele saame kiiremini sorte turule tuua, aidata sektoril kliimamuutustega kohaneda ning testida uusi IT-lahendusi,“ ütles Veskioja.

„Sordiaretus nõuab pidevat teadus- ja arendustegevust ning seda kõike peab omakorda toetama ka töökeskkond, kus selle eesmärgi nimel tegutsetakse. Kui riigil on võimalik pakkuda kvaliteetseid ja meie kliimale vastupidavaid kultuure, aitab see suurendada riigi ekspordivõimekust, toetades seeläbi ka majanduskasvu. Kaasaegsed töökeskkonnad sordiaretuses aitavad seega kaasa nii kohaliku kogukonna kui ka riigi jätkusuutlikkusele,“ sõnas Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Tarmo Leppoja.

Maaelu Teadmuskeskuse Venlo-tüüpi kasvuhoone suletud netopind on 1731 m2. Ehituslepingu üldmaksumus on 1,8 miljonit, millele lisandub käibemaks.

Kasvuhoone projekteerisid OÜ AgorekDreibau OÜ ja OÜ Arens Ehitustööd. Ehitajaks olid Dreibau OÜ ja OÜ Arens Ehitustööd ning omanikujärelevalvet teostas Keskkonnaprojekt OÜ.

Kasvuhoone rajamist toetas Regionaal- ja Põllumajandusministeerium Eesti maaelu arengukava (MAK) 2014–2020 põllumajandusettevõtjate tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetusest. Samuti toetati kasvuhoone rajamist kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise tulust.

METKi teadus- ja aretuskeskuse hoonete kompleksi Jõgevale on tulevikus plaanis ehitada veel teine aretuskeskus ja ka uus peahoone. Aretuskeskusesse tulevad laboratooriumid, tööruumid köögiviljade ja heintaimede aretajatele ning agrotehnoloogia osakonna töötajatele. Peahoonesse plaanitakse mitmesugused tööruumid.

Fotograaf Hendrik Osula pildigalerii leiab Maaelu Teadmuskeskuse veebilehelt: https://metk.agri.ee/uudised/maaelu-teadmuskeskuse-energiatohus-kasvuhoone-teadustooks-valmis

 

 


Allikas: Maaelu Teadmuskeskuse 20.03.2024 teade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.