Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Üleeuroopalised metsaandmed muutuvad kvaliteetsemaks (2024-03-07 11:47:06)


Valitsus otsustas toetada Euroopa Komisjoni plaani täiustada metsaseiret, et täita lüngad Euroopa metsi käsitlevas teabes ja luua terviklik metsaalane teadmusbaas, kuid tunneb muret selle üle, mis see maksma läheb. Uute teadmiste tulemusel saavad liikmesriigid kavandada meetmeid, millega  muuta metsad vastupanuvõimelisemaks kliimamuutuste tõttu üha võimenduvate ohtude suhtes. Üleeuroopaline koostöö võimaldab paremini ära kasutada satelliidiandmete võimalusi ja sillutab teed uute digitaalsete lahenduste väljatöötamiseks.

Eesti on lähtunud põhimõttest tagada metsaandmete hea kättesaadavus, võrreldavus ja ajakohasus. „Seepärast toetame kvaliteetse metsaseireraamistiku loomist, mis edendab avatud juurdepääsu metsaressursside teabele ja metsade seisundi andmetele. Leiame, et liikmesriikidel peab olema hea ülevaade metsaressursist, selle kasutamisest ja seisundist,“ ütles Kliimaministeeriumi metsaosakonna juhataja Meelis Seedre.

Kindlasti tuleb rõhutada, et plaanitavate muudatuste eesmärk ei ole sekkuda metsaplaneerimisse ja -majandamisse, vaid koguda ning jagada õigeaegseid ja võrreldavaid metsaandmeid keskkonna- ja kliimapoliitika toetamiseks. Määrus võimaldab EL riikidel parima olemasoleva andmestiku ning teadmiste baasilt reageerida, et tagada metsade vastupanuvõime, kuivõrd metsi mõjutavad mitmesugused piiriülesed survetegurid.

Euroopa Komisjoni eelnõu loob metsaseiresüsteemi, kuhu kogutakse metsaandmeid mitmel tasandil: ELi tasandi kaugseire andmekogumine, liikmesriikide kogutavad andmed ning täiendavad andmed, mille metoodika ja sagedus määratakse komisjoni rakendusaktidega. Samuti soovitakse edendada võimalust töötada välja vabatahtlikud integreeritud pikaajalised metsanduse kavad. Metsaseireraamistik tagab usaldusväärsed ja võrreldavad metsa andmed, sealhulgas  metsaökosüsteemide ja ökosüsteemiteenuste kohta.

Praegu on liidu üleselt metsade andmetega seotud mitmeid väljakutseid. Andmete kogumine ja erinevate indikaatorite seire on  killustatud.  Seiresagedus erinev ja sageli on andmed kiireks reageerimiseks aegunud. Selle olukorra parandamiseks luuakse määrusega metsaüksuste kaardistamise ja paiknemise süsteem ning metsaandmete kogumise ja jagamise raamistik, kus nii komisjon kui liikmesriigid peavad oma andmed tegema kättesaadavaks, mh Euroopa metsateabesüsteemis.

Määruse rakendamine Eestile olulisi muudatusi kaasa ei too, sest meil nagu ka teistel metsarikastel riikidel on juba olemas korralikud metsaseiresüsteemid. Küll on ette näha Keskkonnaagentuuri halduskoormuse ja töö mahu kasvu, eelkõige suureneb metsaseire, sealhulgas kaugseire läbiviimisega seotud tööde maksumus.

 

Allikas: Kliimaministeeriumi 7. märts 2024 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.