Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
„Avatar“ hakkab uurima Eesti geotermaalenergia lahendusi (2024-03-06 05:54:23)


Veebruari lõpus sai Kliimaministeeriumis heakskiidu ainulaadne pilootprojekt „Avatar“, mille raames hakkab Eesti Geoloogiateenistus uurima Eestis veel vähe levinud geotermaalenergia lahendusi.

 

„Tegemist on teadusmahuka ja ainulaadse projektiga, mis aitab meil paremini mõista Eesti looduslikke ressursse. Geotermaalenergia on maapõues olev soojusenergia, mida kasutades saame vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid, suurendada energiajulgeolekut ja edendada majanduskasvu puhast loodust hoides,“ ütles kliimaminister Kristen Michal.

 

Projekti eesmärgiks on välja selgitada asukohti, mis sobivad pinnakatte setetes asuvateks geotermaalenergia lahendusteks, ja ka seda, kas Eesti tingimustes on tehniliselt võimalik ja majanduslikult kasulik neid lahendusi rakendada.

 

Kliimaministeeriumi maavarade osakonna nõunik Helena Gailan lisas, et plaani kohaselt rajatakse aastaks 2026 pinnakatte setete geotermaalse energia pilootjaam ning analüüsitakse geotermaalenergia kasutusviiside tehnilisi võimalusi ja majanduslikku tasuvust.

 

„Nii saame hinnata tehnoloogia sobivust Eestis laialdasemaks kasutusele võtmiseks,“ sõnas ta. „Vähese heitega geotermaalenergia lahendused sobivad nii hoonete kütteks kui ka jahutamiseks ning aitavad meid lähemale eesmärgile tarbida 2030. aastal vaid taastuvenergiat. Tulevikku vaadates on projekti üheks oluliseks võimaluseks tagada Eesti aga ka ELi energianõudlust, vähendades samal ajal sõltuvust fossiilkütustest ja leevendades kliimamuutuste mõju. Lisaks on geotermilise energia üks olulisi eeliseid selle usaldusväärsus.“

 

Projekti viib ellu Eesti Geoloogiateenistus. Eesti Geoloogiateenistuse maapõueenergeetika osakonna juhataja Aivar Auväärti sõnul on oluline uurida kõiki teadaolevaid võimalusi maapõuest soojusenergia tootmiseks.

 

„Jääajasetetes asuv soojusenergia on üks võimalikest lahendustest, mille puhul on sobivate geoloogiliste tingimuste olemasolul võimalik kütta ja jahutada ka suuremaid hooneid, näiteks, haiglaid, koole ja korter- ja kompaktselt asuvaid eramaju,“ sõnas Auväärt. „Täpseid andmeid saame uuringute edenedes, ent esialgsed prognoosid annavad julgust oodata, et tarbijale tähendaks see kordades väiksemat küttekulu.“

 

Projektiga seotud tööd algavad selle aasta teises kvartalis, kui hakatakse valima geoloogiliselt sobivaid alasid pilootjaama rajamiseks. Enne pilootjaama rajamist viiakse sobivates asukohtades läbi katsed pinnakatte geofüüsikaliste omaduste ning põhjavee energeetilise väärtuse mõõtmiseks.

 

Projekti rahastatakse Riigieelarve strateegia 2024–2027 meetmest „Kliima-energiapoliitika eesmärkidel pilootprojektide toetamine“ ja selle eelarve on kokku kolme aasta jooksul kuni 1,25 miljonit eurot.

 

Allikas: Kliimaministeeriumi ja Eesti Geoloogiateenistuse teade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.