Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eesti liitus maavarade rahvusvahelise varustuskindluse initsiatiiviga (2024-03-05 12:21:19)


Eestist sai Maavarade Varustuskindluse Partnerluse (Mineral Security Partnership, MSP) liige. Liikmelisus selles partnerluses parandab rahvusvahelist koostööd varustuskindluse tagamisel kriitiliste toormetega.

 

„Eestil on olemas väga väärtuslik kogemus haruldaste muldmetallide töötlemisel, millega oleme unikaalsel kohal kriitiliste toormete tarneahelas,“ sõnas kliimaministeeriumi maavarade osakonna juhataja Ene Jürjens. „Meile on kasulik olla koostööpartner kriitiliste toorainete ja rohetehnoloogiate valdkonnas, kuna saame niiviisi paremini vahetada informatsiooni ja edendada investeeringuvõrgustikku ning loodame tuua tulevikus Eestisse ka uusi tööstusi.“

 

Välisminister Margus Tsahkna sõnul on Eesti liitumisel Maavarade Varustuskindluse Partnerlusega oluline majandus- ja julgeolekupoliitiline mõõde. „Liitumine MSP-ga võimaldab teha senisest veelgi tihedamat koostööd samameelsete riikidega, jagada kriitiliste toorainete sektori arenguid ja leida investeerimisvõimalusi,“ ütles Tsahkna. „Tugevamad majandussuhted liitlastega omakorda aitavad kindlustada Eesti julgeolekut.“

 

Välisministeeriumi väliskaubanduspoliitika ja rahvusvaheliste majandusorganisatsioonide osakonna peadirektori Jüri Seilenthali sõnul on arvukad konfliktid ja vastasseisud maailmas teinud selgeks, et peame vähendama oma sõltuvusi ja laiendama ligipääsu kriitilisele toorainele, sealhulgas ka haruldastele muldmetallidele. „Eestis asub Euroopa suurim haruldaste metallide ja muldmetallide töötlemistehas, mistõttu on MSP liikmeks olemine ja sektori arengusse panustamine Eesti jaoks väga oluline,“ märkis Seilenthal.

 

Partnerluse algatajaks olid Ameerika ühendriigid, kelle toetusel ka Eesti liikmeks sai. MSP partnerriigid on Austraalia, Kanada, India, Jaapan, Lõuna-Korea, Norra, Ühendkuningriik, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Rootsi ja nüüd ka Eesti. Lisaks on eraldi MSP liikmeks ka Euroopa Komisjon.

 

3. märtsil osales Eesti esimest korda MPS juhtkomitee kohtumisel Torontos. Samuti toimub 3.–6. märtsil Torontos maailma suurimaid kaevandus- ja mäetööstusmesse, Kanada Mäetööstuse Liidu korraldatav Globaalne Maavarade- ja Kaevandusmess PDAC 2024. Eestit esindab Eesti Geoloogiateenistuse direktor Sirli Sipp Kulli ja Kliimaministeeriumi maavarade osakonna nõunik Margus Raha. Kohal ka on Eesti äridelegatsioon, kus Eesti ettevõtjad tutvustavad oma tegevusi ELi stendil. Samuti korraldab Eesti esindus messi raames seminari meie kriitilise tähtsusega maavarade võimaliku tulevikupotentsiaali tutvustamiseks. Teemade seas on haruldaste muldmetallide töötlemise kompetents, strateegilised maavarad, tuhamägede ümbertöötlemine ja mäetööstuse innovatsioon.

 

Allikas: Kliimaministeeriumi ja Välisministeeriumi 05.03.2024 teade

 


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.