Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Kahepäevane retk Soome Turu käsitöömessile (2024-03-04 11:27:34)Laupäev, 16.03.2024 – pühapäev, 17.03.2024

Turu käsitöömessil on ühendatud Soome disain, ehtsad materjalid ja käsitöö. Soome käsitöölised pakuvad kvaliteetseid dekoratiivseid ja funktsionaalseid esemeid, individuaalseid rõivaid ja aksessuaare täiskasvanutele ja lastele ning palju muud. Laadalt saab soetada ka tarvikuid ja töövahendeid.

Turusse sõites käime läbi Püha Laurentsiuse kirikust Lohjal (Lohjan Pyhän Laurin kirkko). Kirikut on ürikutes esmakordselt mainitud 1382. aastal. See on suuruselt kolmas keskaegne kihelkonnakirik Soomes. 16. sajandi algusest pärit seinamaalingud teevad sellest ühe Soome väärtuslikuma keskaegse ehitise. Maalähedased ja naiivsed seinamaalingud kujutasid kirjaoskamatule elanikkonnale mõeldud piiblilugusid.

Turusse jõudes läheme käsitöömessile. 1229. aastal asutatud Turu on Soome vanim linn. 1640. aastal rajati Turu linnas Soome esimene ülikool – Turu Akadeemia. Turu oli ka 1676. aastal toimunud Soome maapäeva toimumispaik. Kuna Soome sõda lõppes Rootsile kaotusega, oli ta 1809. aastal sõlmitud Hamina rahulepinguga sunnitud Soome loovutama
Venemaa keisririigile, Turust sai lühikeseks ajaks Soome ametlik pealinn. 1812. aastal kaotas Turu pealinna staatuse Helsingile. 1827. aasta suur tulekahju hävitas linna pea täielikult, pärast seda koliti pealinna ümber ka kõik Turusse alles jäänud riigiasutused.

Pikka aega oli Turu Soome suurim linn, kuid viimase kahe sajandiga on Helsingi mööda läinud. Turul on Soome kultuuriloos hindamatu roll: seal asutati Soome esimene kool, klooster, haigla, kohus, Turu Akadeemia ja trükikoda. Aastal 2011 oli Turu Euroopa kultuuripealinn.

Pärast käsitöömessi jääb meil piisavalt aega, et teha tutvust nii üheskoos kui ka omal käel Soome vana pealinna mitmekesiste esmaklassiliste vaatamisväärsuste ning kuulsate, üllatavalt omapäraste kohvikute ja lokaalidega, milleks on kohandatud küll tütarlastekool ja
apteek, küll pank või koguni puuturu WC, rääkimata vanadest laevadest.

Teisel päeval külastame Turu kahte kõige uhkemat ja legendaarsemat arhitektuurilist vaatamisväärsust: Turu toomkirikut ja linnust. Turu toomkirik on Soome luteriusu peakirik ja ühtlasi Soome rahvuspühamu. 13. sajandi lõpus rajatud Turu linnus Aura jõe suudmes on toomkiriku kõrval teine oluline ajaloomälestis ja vaatamisväärsus. Algselt oli kivist kaitseehitis kastell-linnus, seejärel vangla ja praegu asub selles dramaatilise ajalooga hoones Turu linna rikkaliku ekpositsiooniga ajaloomuuseum.

Edasi sõidame võluva vanalinnaga suvituslinna Naantalisse. Mereäärse linna lummava miljöö loovad puumajadega ääristatud tänavad ja rikkalik kultuurilugu. Naantali on üks vanemaid Soome linnu. Naantali vanalinna peatänavaks on Mannerheimi tänav, mida palistavad hulk hubaseid kohvikuid, kunstigaleriid, vanavarapoed ja butiigid. Mõningaid maju seal on mainitud juba 16. sajandil. Naantali kloostrikiriku künkalt paistab ka Soome presidendi suveresidents, arhitekt Lars Soncki kavandatud ja kujundatud uhke graniidist los, mis sai valmis 1916. aastal. Naantalis asub ka Muumimaa lõbustuspark.

Teeme väikese tiiru maalilises Turu saaristus. Kuna erinevalt häme-põhjalisest soome kirjakeelest kõlab Turu tavapärane murdekeel hämmastavalt eestipäraselt, tasub kõrvad lahti hoida.

Seejärel alustame Helsingi kaudu tagasi koduteed.

Retke juhib ajakirjanik ja geograaf Toomas Kümmel


Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest  kell 5.45,
Viking Line laev väljub A terminalist kell 7.00.
Tagasi Tallinnas kell 23.00


Sõidu hind koos laevapiletite, bussiekskursiooniga  ja ekskursiooniga,
messipiletid, ööbimine hotellis koos hommikusöögiga 195 eurot


Lisaks saab osta hommikusöögi ja / või õhtusöögi laevas

Hommikusöök:
Täiskasvanu - 16 €

Õhtusöök:
Täiskasvanu - 29 €

Palume registreerida retked@looduseomnibuss.ee. Info telefonil 5647
6297. Vajalik täpne nimeline registreerimine koos sünnikuupäevaga
laevapiletite ostmiseks.

 Palume kindlasti märkida, kas soovite hommiku
ja õhtusöögiga või ilma. Saadame kinnituse ja arve.

Arved tuleb tasuda tähtajaks.

Reisile tuleb kaasa võtta ID kaart või pass.

Palume end registreerida, kui olete kindlad tulijad !

 

Allikas: Looduse Omnibussi teade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.