Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnaagentuur töötab välja mudelid põhja- ja pinnavee vastastikmõju selgitamiseks (2024-02-23 06:52:55)


Keskkonnaagentuur töötab välja mudelid põhja- ja pinnavee vastastikmõju selgitamiseks ning kliimamuutuste võimaliku mõju hindamiseks 

 

Muutuvas kliimas on oluline tagada pinna- ja põhjaveekogumite hea seisund. Selleks kaardistame kliimamuutustest mõjutatud veekogud, koondame kogutud andmed ühte andmebaasi ning loome rakenduse, mis kaasab kohalikke elanikke veekogude seiresse.

 

Vastavalt kliimatundlikkusele on välja valitud viis pilootala – Piirsalu jõgi, mis paikneb Vihterpalu jõe valglas; Redu oja, mis asub Keila jõe valglas; Piigaste oja, mis on Ahja jõe valglas; Sõmeru jõgi, mis paikneb Selja jõe valglas ja Uljaste järv. Külastasime neid veekogusid Tallinna Ülikooli ja Eesti Geoloogiateenistusega, et vaadelda olemasolevaid seirevõrke ning leida võimalusi nende täiendamiseks.

 

Pilootaladel viiakse läbi põhjalik seire, mis keskendub veedünaamikale ja -kvaliteedile. Andmeid analüüsitakse põhja- ja pinnavee mudelitega, mis võimaldavad arvutada valglate veebilansi ja hinnata veeressursside kvantitatiivset seisundit nii praegu kui edaspidi. Sarnaseid mudeleid saab tulevikus kasutada ka teistes Eesti piirkondades, et toetada kliimateadlikku planeerimist ja keskkonnale soodsate otsuse tegemist.

 

Tegevused toimuvad Kliimaministeeriumi juhitud LIFE-SIP AdaptEst projekti raames, mille eesmärk on suurendada meie ühiskonna valmisolekut kliimamuutuste mõjuga kohanemiseks metsa ja veekogude kaitse, säästliku veekasutuse ning kaasaegsete ilmaprognoosimudelite ja kliimaprojektsioonide loomise kaudu. Projekti käigus kogutud andmeid kasutatakse veemajanduskavade (2022–2027) ning „Keskkonna arengukava aastani 2030“ (KEVAD) ajakohastamisel.

 

Rohkem infot LIFE-SIP AdaptEst eesmärkidest, tegevustest ja tulemustest leiate projekti kodulehelt. Projekti rahastab Euroopa Liidu LIFE programm. Uudist ilmestavad fotod leiad siit.

 

Allikas: Keskkonnaagentuuri 23.02.2024 teade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.