Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Lemmikuga reisides tasub olla tähelepanelik (2024-02-14 08:07:26)


Kolmandatesse riikidesse kassi või koeraga reisides tuleb olla kursis kehtivate nõuetega. Kõrge marutaudi riskiga riikidesse reisides tuleb lisaks vaktsineerimisele teha antikehade test.

Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Darja Trohhatšova sõnul on sagenenud olukorrad, kus reisilt tulles ei vasta lemmik Euroopa Liidu nõuetele. „Tihti pole inimesed kursis, et kõrge marutaudi riskiga riikidest lemmikloomaga naastes peab olema tehtud antikehade test. Sellised riigid on näiteks Tai, Gruusia ja Türgi. Antud test annab kindluse, et lemmik ei too reisilt kaasa marutaudi,“ selgitas Trohhatšova.

Juhul kui kõrge marutaudi riskiga kolmandasse riiki reisitakse lühiajaliselt, siis tuleb marutaudi antikehade test teha enne reisi. „Antikehade test tuleb teha veterinaararsti poolt ning labori vastus peab olema kantud EL lemmikloomapassi enne Euroopa Liidust lahkumist. Sellisel juhul saab loomaga turvaliselt Eestisse tagasi naasta igal sobival ajal, kuid mitte hiljem kui marutaudivastase vaktsineerimise kehtivuse lõpuni,“ lisas Trohhatšova.

Kui reisi planeeritakse pikemaks ajaks, siis võib antikehade testi teha ka sihtriigis. „Juhul kui Eestis pole testi tehtud, siis on võimalik seda teha ka hiljem. Siinkohal on aga oluline silmas pidada, et kui antikehade test tehakse kõrge marutaudi riskiga riigis, siis testi määramise ja Eestisse tagasi liikumise vahe peab olema vähemalt kolm kuud,“ kirjeldas Trohhatšova.

Marutaudivastane vaktsineerimine ja antikehade määramine on ülioluline tagamaks, et reisimisel kõrge marutaudi riskiga riiki ei toodaks tagasi marutaudi. Juhul kui lemmik on vaktsineerimata ning puudub antikehade test, siis peab loom viibima karantiinis vähemalt kolm kuud ning seda loomaomaniku kulul.

Lisaks vaktsineerimisele ja antikehade määramisele peab lemmikloomaga kaasas olema Euroopa Liidu lemmikloomapass. Samuti soovivad mõned sihtriigid, et enne reisi tuleb teha paelussivastane tõrje. Rohkem infot lemmikloomaga reisimise kohta leiab siit.

 

Allikas: Põllumajandus- ja Toiduameti 14.02.2024 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.