Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Marutaudikahtlasest loomast tuleb teavitada Põllumajandus- ja Toiduametit (2023-12-18 12:52:38)


Juhul, kui märkad marutaudikahtlast looma, siis sellest tuleb teavitada Põllumajandus- ja Toiduametit või võtta ühendust loomaarstiga. Kõik koerad ja kassid peavad olema marutaudi vastu vaktsineeritud.

 

Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna nõuniku Maarja Kristiani sõnul kahtlustati Harjumaa koeral marutaudi. „Mõni aeg tagasi teavitati ametit marutaudikahtlasest koerast. Loom haigestus äkki, tekkis loidus, isutus ja krambid ning koer suri järgmisel päeval. Koer oli marutaudi vastu vaktsineerimata“. Koheselt võeti proovid ning saadeti laborisse uuringule. „Õnneks koeral marutaudi ei tuvastatud,“ lisas Kristian.

 

„Tegemist oli ehmatava juhtumiga, kuna loomaomanikul oli varasem, aastate tagune kokkupuude marutaudis metsloomaga olemas,“ selgitas Kristian. Marutaud on  levinud meie idanaabri juures ning võib meile jõuda ka vaktsineerimata lemmikuga.

 

Ainuke viis kuidas oma lemmikuid marutaudi eest kaitsta ja enda nakatumisest hoiduda, on nende marutaudi vastu vaktsineerimine.

Kristian selgitab, et marutaudivastane koerte-kasside vaktsineerimine on loomaomaniku kohustus ja vastutus. „Vaktsineerida tuleb regulaarselt iga kahe aasta tagant. Lemmiklooma vaktsineerimiseks tuleb pöörduda loomakliinikusse või võtta ühendust loomaarstiga.“

Loomaomaniku meelespea looma vaktsineerimiseks:

•             loom peab olema terve ning vähemalt 3 kuud vana;

•             10 päeva enne vaktsineerimist tuleb anda lemmikule ussirohtu;

•             kui lemmikul on olemas pass või muu dokument, millesse vaktsineerimise andmed kanda, siis tuleb see kaasa võtta.

Marutaud on loomadele ja inimestele ühine nakkushaigus, mida ei ole võimalik ravida ning mis  haigustunnuste väljakujunemisel lõppeb surmaga. Marutaudi vastu on olemas vaktsiin, mille abil saab haigust ennetada ja ära hoida nii loomade, kui inimese nakatumist.

 

Allikas: Põllumajandus- ja Toiduameti 18.12.2023 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.