Politseisse on pöördunud inimesed, kes on saanud kelmilt kõne seoses hiljutise terviseandmete lekkega. Tervishoiuteenuste osutajad selliseid kõnesid ei tee. Inimesed, keda see leke puudutab, saavad personaalsed teavituse e-kirja teel.
Eile teavitasid politsei, prokuratuur ja andmekaitse inspektsioon, et Asper Biogene OÜ-st on massiivselt lekkinud inimeste terviseandmeid. Kelmid kasutavad ära avalikuks tulnud ettevõttes toimunud andmeleket. Inimestele helistatakse ning antakse teada, et tema terviseandmed on lekkinud ning seejärel küsitakse täiendavaid küsimusi. Kelmide tegelik eesmärk on kätte saada inimeste pangakontoga seotud andmed ja raha. Halvimatel juhtudel võivad nad hakata ka raha välja pressima. Kui saad sellise kõne, katkesta see kohe ja pöördu politseisse.
Lõuna prefektuuri küber- ja majanduskuritegude grupijuhi Jaanus Juhansoni sõnul tuleb olla ettevaatlik, sest kelmid kasutavad ära ettevõttes toimunud andmeleket, et mõjuda usaldusväärselt. „Inimesi, keda terviseandmete leke puudutab teavitatakse e-kirja teel ning seda teevad tervishoiuteenuste osutajad, kes saadavad personaalsed teavitused lekkega seotud inimestele. Samuti on andmeleket puudutav täiendav info lisatud terviseasutuste kodulehtedele. Kindlasti ei toimu inimeste teavitamine telefoni teel nagu kelmid on seda teinud,“ lisas ta.
„Palume olla erakordselt tähelepanelikud inimestele saadetud e-kirjade sisu osas, kus saatjaks on tervishoiuasutus või seda jäljendav kolmas isik ja kirja sisu puudutab teie terviseandmeid. Ärge klikkige ühelgi veebilingil ega tehke midagi enne, kui olete täiesti veendunud, et saatjaks on tõesti tegelik tervishoiuteenuse osutaja,“ rääkis Juhanson.
„Kui inimesed soovivad oma andmete lekkimise kohta küsida täiendavaid küsimusi, siis peavad nad seda tegema digiallkirjastatud avaldusega või muul isikutuvastust võimaldaval viisil, et tervishoiuteenuse osutaja saaks veenduda, kas andmeid küsib inimene, kellena ta väidab end olevat,“ ütles politseinik.
Delikaatseid andmeid saanud kurjategijad võivad hakata ka nendelt inimestelt raha välja pressima. „Kui keegi, kelle andmed lekkisid saab väljapressiva sisuga teate või kõne, siis tuleb kohe pöörduda politseisse. Sellises olukorras ei tohi kunagi raha maksta ega teha muid tegevusi, mida inimeselt nõutakse. See julgustab kurjategijaid edasi tegutsema ning ei kindlusta andmete tagastamist ega seda, et kurjategija need ise kustutab,“ hoiatas Juhanson.
Politsei soovitab:
- Vaata alati, kellelt see kiri laekus ning loe hoolega läbi kogu sisu.
- Kui kahtled kirja usaldusväärsuses, siis võta ühendust tervisehoiuteenuse osutajaga ning uuri, kas kiri pärines neilt.
- Kui e-kirjas on link, siis ära vajuta sellele, sest tegemist võib olla lingiga, mille abil püütakse kätte saada sinu pangakontoga seotud andmeid.
- Kui saad kõne, milles räägitakse terviseandmete leketest, siis katkesta see kohe.
Allikas: Politsei- ja Piirivalveameti 15.12.2023 teade