Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Maadevahe jõgi sai jääkreostusest vabaks (2023-11-08 12:02:45)


Oktoobri lõpuks valmis Maadevahe jõe uus säng, mille abil suunati jõe vesi reostusest mööda.

Aasta tagasi tehtud uuring pakkus jõe vee ümbersuunamist lahendusena, kuidas jääkreostusest vabaneda. Selgus, et reostust immitseb jõkke lubjakivi kihtide vahelt ning see põhjendas, miks ilmus pärast 2017-2020 tehtud puhastustöid Maadevahe jõele jätkuvalt õlilaike.

„Loodan, et jõgi sai nüüd reostusest vabaks ning haug tuleb tagasi,“ sõnas Kliimaministeeriumi merenduse ja veekeskkonna asekantsler Kaupo Läänerand, viidates Maadevahe jõele kui ajalooliselt ühele Saaremaa olulisemale haugi kudealale.

Jõe reostunud lõigust reostuse allakandumise vältimiseks suleti jõe säng kunagise asfaltbetoonitehase ala piires savikast materjalist pinnaspaisudega. Nii kujundati Maadevahe jõest settebasseinide süsteem, milles edaspidi jälgitakse reostuse levikut ning reostuse koguse suurenemisel hakatakse neid teatud intervalliga puhastama.

Töid tegi hanke võitnud Pinnasepuhastuse OÜ ja Insenerehituse AS-i konsortsium.

Kliimaministeerium tellis eelmise aasta lõpus Eesti Keskkonnauuringute Keskuselt endisele Maadevahe asfaltbetoonitehasele täiendava reostusuuringu, et saada selgust, miks leidus tehase territooriumiga piirnevas jões pärast puhastustöid ikka veel õlilaike. Eksperdid tuvastasid, et lubjakivilõhedes säilinud põlevkiviõli on kandunud põhjaveega Maadevahe jõkke ning veest raskemad õlijäägid on ladestunud sängisetetes.

Maadevahe asfaltbetoonitehas töötas aastatel 1959-1993. Selle aja jooksul reostas tehas nii ümbritseva pinnase, põhjaveekihi kui ka Maadevahe jõe, mille läänekaldal tehas asus. Tootmistegevuse käigus imbus pinnasesse tuhandeid tonne põlevkiviõli.

 

Allikas: Kliimaministeeriumi 08.11.2023 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.