Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Lindude sügisrändest saab igaüks osa linnuvaatluse või sotsiaalmeedia vahendusel (2023-10-02 07:16:41)


Kogenud linnusõbrad juba teavad, millised on parimad paigad lindude vaatlemiseks. Alustaja saab aga lindude sügisrändest osa näiteks sotsiaalmeedias pilte jagades ja seeläbi rändlinde tundma õppides. Vaatluselamusi oma koduaiast või sel nädalavahetusel toimuvalt rahvusvahelistelt linnuvaatluspäevadelt EuroBirdwatch saab kogu oktoobrikuu jooksul jagada nii loodusvaatluste rakenduses kui ka selleks loodud Facebooki lehel. 

 

Rändlindude teele asumisele kaasaelamiseks on mitmeid võimalusi, kuid kindlasti ei tohiks üheks neist olla lindude lisasöötmine. “Rändlindude toitmisest tuleb kindlasti hoiduda, sest lisatoit annab lindudele vale signaali rändele asumise kohta. Kui meelitame linde lisatoiduga ränderongist maha jääma, määrame ta sellega ise hukule,” hoiatas Keskkonnaameti loomaabi peaspetsialist Karmel Ritson.

 

Toitmise asemel on hulk teisi viise, kuidas huvi ja hoolt rändlindude vastu välja näidata. Parim moodus on linde vaadelda ja määrata, nende elu ja vajadusi tundma õppida, et oskaksime nendega paremini arvestada. “Sügisel soovitame seada sammud mere äärde, kus lindude ränne on kõige paremini jälgitav. Põldudel näeb rändeks kogunevaid sookureparvi, koduaias võib kohata talveks valmistuvaid värvulisi,” soovitab Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja Kaarel Võhandu.

 

Et linnusõbrad saaksid rändlinde paremini tundma õppida, lõid Keskkonnaamet, Eesti Ornitoloogiaühing ja Keskkonnaagentuur sügisese lindude rände ajaks Facebooki ürituse “Märka rändlindu!”, kus oma märkamisi jagada ja lindudest rohkem teada saada.

 

Viis võimalust käituda sel sügisel tõelise rändlinnusõbrana

  1. Märka rändlindu! Jälgi linde oma kodu ümbruses või jalutusradadel. Elurikkus on ju kõikjal meie ümber. Kas tead, milliseid linde sinu kodu- või kulgemiste teele jääb? Millised neist on rändlinnud?
  2. Õpi rändlinde paremini tundma! Pildista linde ja uuri nende kohta lisainfot. Liitu Facebookis üritusega „Märka rändlindu!“, jaga pilte lindudest, et saada linnutundjatelt määramisabi ja teadmisi.
  3. Kui oled hea linnutundja, siis jaga oma teadmisi sotsiaalmeedias! Tee silma jäänud rändlinnust pilt ja jaga seda sõpradega, lisades, mis liigiga on tegu, millal ja kuhu ta rändab ning miks ei tohiks sinu arvates linde rände-eelsel ajal toitma hakata.
  4. Osale rahvusvahelistel linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch! Leia nädalavahetusel, 30. septembril ja 1. oktoobril sobiv vaatluskoht ning pane märgatud linnud kirja Loodusvaatluste äpis või rakenduses PlutoF GO. Vaata lisa Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt www.eoy.ee.
  5. Märgista aknad või muud suured klaaspinnad värviliste kleepsudega, et need oleksid rändlinnule hästi nähtavad.

 

Allikas: Keskkonnaameti, Keskkonnaagentuuri ja Eesti Ornitoloogiaühingu pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.