Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Kuuse-kooreüraski seireandmetel saab nüüd silma peal hoida keskkonnaportaalis (2023-08-24 07:25:41)


Kuuse-kooreüraskite paljunemine ning levik sõltuvad ilmastikust ja muudest looduslikest teguritest. Igal aastal korraldab Keskkonnaagentuur Mandri-Eestis üraski seiret, mis võimaldab metsaomanikel metsakaitselisi tegevusi paremini planeerida ning nüüd saab pidevalt uuenevaid seireandmeid vaadata mugavalt Keskkonnaportaalist.

 

Keskkonnaagentuuri metsaosakond on loonud analüütikatarkvara Tableau rakenduse abil visuaalse ülevaate kuuse-kooreüraski 2023. aasta seire värsketest tulemustest. Keskkonnaportaalist leitaval interaktiivsel töölaual on näha ajateljel ning kaardil püünistega püütud isendite arvu keskmine ning jaotus maakonniti. Kaart ja tabelid on interaktiivsed ning reageerivad kasutaja valitud filtritele. Arvandmed on allalaetavad ka Exceli tabeli formaadis.

 

Kooreüraski seiret teeb Keskkonnaagentuur koostöös RMK-ga, kes on rajanud seirepunktid igasse Mandri-Eesti maakonda. Seni on seireandmeid keskkonnaportaalis avaldatud andmetabelina, kuid äsja avalikustatud uus interaktiivne töölaud võimaldab vaadata üraskite lendluse hetkeseisu seirepunktides. Keskkonnaagentuuri metsaosakonna juhataja Taivo Denksi sõnul on 2023. aasta on olnud kooreüraskile soodne, kuid teine põlvkond paistab möödunud aastaga võrreldes siiski vähemarvukas. "Võimalik, et selle põhjuseks on üraskite looduslike vaenlaste, näiteks sipelgmardikate ning üraskikärbse, arvukuse kasv," lisab Denks. Tähele tuleb panna, et töölaud ei ole sellisel kujul mõeldud metsaomanikule täpseks tööriistaks - maakonna ühe seirepunkti (4 püünise) andmeid ei saa paraku üldistada laiemale alale ja raietööde täpsemaks planeerimiseks tuleks hinnata kooreüraski ohtrust ja fenoloogiat igas konkreetses koldes eraldi.

 

Üraski teemal saab lisaks lugeda keskkonnaportaali kuuse-kooreüraski teemalehelt, kust leiab värskete seiretulemuste kõrval ka juhendmaterjale üraskikahjudega metsa majandamiseks, sh igakuiseid tegevussoovitusi metsaomanikule.

 

Allikas: Keskkonnaagentuuri pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.