Arvutiteadlane François Flückiger. Foto erakogust
Esmaspäeval, 28. augustil kl 20.30 peab interneti kuulsuste halli liige, Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) arvutiteadlane François Flückiger Tartu Ülikooli Delta õppehoone auditooriumis 1037 populaarteadusliku õhtuloengu "Interneti ajalugu kohtub filosoofiaga". CERN-i arvutusliku suvekooli raames toimuval ingliskeelsel loengul paljastab Flückiger põnevaid ja humoorikaid fakte interneti ajaloost ning seob need filosoofiaga.
Nüüdisaegne infokeskne ühiskond tugineb kahele tehnilisele sambale - internetitaristule ja selle peamisele rakendusele, ülemaailmsele veebile -, mis on ühiskonda revolutsiooniliselt muutnud. Samas on internetiga kaasnenud individualismi, nartsissismi, valeinfo teadliku levitamise ja teadusvastase liikumise esiletõus. Seesugune uskumuste domineerimine teadmiste üle on murettekitav. Uue meediumi tekkimine on alati filosoofe innustanud, mispärast paigutab Flückiger loengus interneti ajaloo filosoofia konteksti.
Tartu Ülikooli multiskaala simulatsioonide teadur Tauno Tiirats, kes kuulas Flückigeri loengut eelmisel aastal CERN-i arvutuslikus suvekoolis Krakowis, peab arvutiteadlast väga kaasahaaravaks esinejaks. "Flückiger räägib detailidest, mis pole avalikkusele teada: näiteks sellest, millisel juhul oleks internet võinud kommertsettevõtete valdusse sattuda ning kuidas suured IT-ettevõtted proovisid interneti levikut takistada, samuti Euroopa ja USA nn internetikaklustest," rääkis Tiirats.
François Flückiger oli CERN-i arvutusliku suvekooli direktor aastatel 2003-2013 ja vastutas CERN-i internetitaristu eest kaks aastakümmet. Töö kulmineerus 1990. aastate alguses, kui CERN-ist sai suurim internetikeskus Euroopas. Algusest peale oli Flückiger kaasatud rahvusvahelistesse internetiprojektidesse, sealhulgas mittetulundusühingusse Internet Society ning Euroopa IP-aadresside võrgukoordinatsioonikeskusesse RIPE. Pärast Tim Berners-Lee lahkumist CERN-ist võttis Flückiger üle veebiarenduse tehnilise meeskonna juhtimise ja vedas 1994. aastal eest esimese avatud lähtekoodiga CERN-i veebitarkvara väljalaskmist. Flückigerilt ilmus 1994. aastal teos "Understanding Networked Multimedia", milles ta ennustas infokeskse ühiskonna tulevast arengut. 2013. aastal võeti Flückiger vastu interneti kuulsuste halli liikmeks.
Allikas: Tartu Ülikooli teade