Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Looduse Omnibussi retked 28., 29., 30. juulil (2023-07-25 07:56:32)

 

1. Retk aiakujundaja Evely Ustavi raamatu "Lilleniidu rajamine koduaeda" esitlusele Turbas asuvasse Motorspordi muuseumi MoMu

 

Reede 28.juuli 2023

 

Reedel, 28. juuli pärastlõunal pakume aia- ja ka motospordihuvilistele mitut elamust korraga. Turbasse, kunagise Ellamaa elektrijaama (aadress Turba, Tööstuse tn 3) rajatud muuseumi sõidame seepärast, et seal saab ühendada mitu meeldivat asja. Kunagise elektrijaam avamisest möödub tänavu 100 aastat. 2007. aastast on MTÜ Eesti Motospordi Ajalugu sellesse hoonesse rajanud Motospordi muuseumi MOMU.


Aiakujundaja Evely Ustavilt tellisid nad hoone õue aia, mis aitaks meenutada kunagist kuulsat Pirita-Kose- Kloostrimetsa ringrada. Mõte sai teoks ja aed avati 2021. aasta suvel. Pilte vaadake: momu.ee/momu-aed/

 

Kõik aiahuvilised ei ole sinna veel kindlasti sattunud ja nii otsustasid Evely Ustav ja kirjastus Hea Lugu korraldada just seal raamatu "Lilleniidu rajamine koduaeda" esitluse.

Esitlus algab kell 14.00, enne jõuavad soovijad tutvuda muuseumiga või olla sealses kohvikus. Koduaeda lilleniidu rajamine võimaldab meil koos loodusega looja olla. See teema on praegu nii menukas, et tegelikult esitleme juba raamatu II trükki, kuhu autor lisas peatüki lilleniidu soovijatelt tulnud küsimustele vastates. Kõike lilleniiiduga seonduvat saate küsida ka esitlusel. Esitlusel saab osta raamatu "Lilleniidu rajamine koduaeda" 15 euro eest. Pärast seda, kui soovijad on autorilt oma raamatusse autogrammi saanud, tutvustab Evely Ustav MoMu aeda.

 

MoMu sulgeb uksed kl 16.00. Siis sõidame Evely Ustavi juhatusel uurima, kui palju on looduslikul lilleniidul veel õitsejaid ja ehk saame sealt juba natuke seemneid koguda.

Lilleniidu-retke juhivad toimetaja Meeli Müüripeal kirjastusest Hea Lugu ja EvelyUstav.

 

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 13.00 Tagasi Tallinnas kell 19.00

 

Sõidu hind koos muuseumipiletiga 35 eurot, kooliõpilased 25 eurot.

 

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297. Saadame kinnituse.

***************************************

2. Retk Muhu ja Saaremaa aedadesse, külla raamatu "Päevaliilia" autorile Madis Nurmsile, Riima Randviiru Portselaniaeda ja Jelene Sakeli Fööniksi aeda

Laupäev 29.juui 2023

Miks sõidame just laupäeval, 29. juulil? Seepärast, et Saaremaalt pärit Madis Nurmsi on ka suvel kodumaal raske kohata, töö ja hobide tõttu on ta oma arenevast päevaliiliate kogust sageli eemal. Nädal enne meie sõitu on ta näiteks Londonis, kuhu ta kutsuti esinema Briti Päevaliilia- ja Hostaseltsi aastakonverentsile.

29. juulil on Muhus tänavu kohvikute päev. Meie külastame teel Saaremaale, Liiva lähedal Portselaniaia kohvikut, kus lisaks kohviku parimtele paladele saame osa Riima Randviiru loomingust - naudime tema romantilist ja lopsakat aeda ning oma kunstistuudiost pärit maalitud portselannõusid. Aeda hakkas Riima kujundama 23 aastat tagasi. Teistele on tal mitmeid häid soovitusi: Tehke aed oma näo järgi, mitte kellelegi teisele. Ärge peljake ümbertegemist - oma vigadest õpitakse! Käige loodusega ühte sammu. Enne kavandage ja kaevake peenrad, siis hankige taimed. Lähenege loominguliselt: kasutage pruugitud materjale ja paljundage ise taimi, sedasi hoiate ka kokku. Aiapilte vaadake: https://www.facebook.com/portselaniaed/photos/

Edasi sõidame Triigi ja Leisi lähistele Asuka küla Rannakopli tallu. Seal tutvume Madis Nurmsi ja tema areneva päevaliiliaaiaga. Ta vabandab, et paljud tema taimed pole veel
oma täit kasvu kätte saanud, kuid see-eest õpetab ta meile, kuidas käib hübridiseerimine ehk uute päevaliiliasortide loomine. Iga külaline võib kingitusena kaasa võtta ka seemnepakikese, kus põnevate sortide järeltulija seemned. Madisele on päevaliilia armastus esimesest silmapilgust. Tema huvi ärkas nii, et ta otsis puukoolist oma emale ilusat kingitust ja valis välja vaimustava sordi 'Unchartered Waters', mille sügavlillat õit kaunistas kiirgavalt erkroheline südamik. Nüüdseks on Madisest saanud meie parimaid päevaliiliatundjaid, kelle teadmisi hinnatakse kaugemalgi. Ta on Briti Hosta- ja Päevaliiliaseltsi liige ning kuulub Ameerika Päevaliiliaseltsi sordinimede komisjoni. 2021. aastal andis kirjastus Hea Lugu välja Madis Nurmsi kopsaka raamatu "Päevaliilia", selle pildid tulid üle ilma kokku päevaliilijate aretajatelt. Madis tutvustab raamatus päevaliiliate hooldust, kuid keskendub sortidele ja nende aretajatele. Sordikirjeldustes on ka öeldud, kelle auks või miks ükski sort on endale just sellise nime saanud. Reisi ajal saate raamatu "Päevaliilia" osta hinnaga 15 eurot. Madis pakub külalistele ka kooki ja jooki.

Seejärel sõidame lõunale. Lõunat sööme Leisil Sassimajas.

Kui ilm on ilus ja aega jääb, teeme ujumispeatuse Tuhkana rannas. Edasi sõidame Orissaare lähistele Ariste külla, kus imetleme Fööniksi aeda. Aia perenaine Jelene Sakel teeb meile seal 1,5-2tunnise ekskurssiooni. Tema aias on nii palju põnevaid istutusalasid, et neid on raske lühidalt kirjeldada. Aia rajamist alustas Jelene 12 aastat tagasi. Sageli öeldakse, et 1,5 ha Fööniksi aed on nagu Inglise aed. Siis arvab Jelene, et talle meeldiks, kui öeldaks: omanäoline.

Rohkem teavet ja pildid:

http://www.estoniangardens.ee/index.php?page=gardenpage&id=61

Retke juhib toimetaja Meeli Müüripeal kirjastusest Hea Lugu.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 8.00. Tagasi Tallinnas kell 22.40

Sõidu hind koos ekskursioonide, praamipiletite ja lõunaga Sassimajas 75 eurotPalume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297. Saadame kinnituse.

***********************************

3. Suveretk Sillamäele,l aevaga Narvast Narva-Jõesuusse ja Kreenholmi ja Narva Veneetsiasse

Pühapäev 30.juuli 2023


Sõidame veelkord Sillamäele, laevaga Narvast Narva-Jõesuusse ja Kreenholmi. Retke juhtideks ajakirjanik Juku-Kalle Raid ja Narva linnapea Katri Raik. Sillamäel vaatame uhket Stalini ajast pärit ja renoveeritud Kultuurikeskust. Jalutame Odessa treppidel ja renoveeritud promenaadil ja vaatame kesklinna viiekümnendate aastate miljööd ja renoveeritud Raekoda.


Sõidame Narva ja teeme 1 tund ja 20 minutise laevasõidu väikese reisilaevaga Caroline mööda piirijõge Narvast Narva-Jõesuusse, kus meid ootab Eesti uhkeim liivarand. Soovijatel võimalus minna suplema ja vaatame mis on säilinud kuurortlinna kunagisest hiilgusest. Narva tagasi jõudes külastame Kreenholmi ja sõidame ka Narva Veneetsiat vaatama.

Retke juhib Juku-Kalle Raid ja Narva linnapea Katri Raik, kellel äsja ilmus uus raamat "Minu Narva. Kümme aastat hiljem". Soovijatel võimalus soodsalt osta Katri Raigi uut Narvat tutvustavat raamatut. Kuna sõidame mööda piirijõge, siis on vajalik, et oleks pass või ID kaart kaasas.

Enne laevasõitu Narvas kinnitame keha söögikohas Kuradigrill kus ootab meid ootab lõunasöök (praad ja jook ).

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 7.45. Tagasi Tallinnas kell 22.00.

Sõidu hind koos laevapileti, Kreenholmi ekskursiooniga ja lõunasöögiga 70 eurot, kooliõpilastele 45 eurot.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297. Saadame kinnituse.

Allikas: Looduse Omnibussi teated


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.