Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Aspartaam hinnati tarbijale ohutuks (2023-07-17 06:14:29)


Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur (IARC) ja Maailma Terviseorganisatsiooni juures olev lisaainete ekspertkomitee (JECFA) avaldasid teineteisest sõltumatud hinnangud toidu lisaaine aspartaami tervisemõjude kohta. Aspartaam kui aine võib olla vähki tekitav, ent ohtu tarbijatele pole, sest praegused hinnangulised tarbimiskogused on väikesed.

Vähiuuringute agentuur liigitas aspartaami piiratud tõendite alusel võimalike vähki tekitavate ainete gruppi 2B, ent ei andnud hinnanguid, millise kokkupuute taseme või viisi juures mõju avaldub. "See tähendab, et aine kui selline võib olla ohtlik, ent seda, millistest kogustest alates oht väljendub, nende uuring ei ütle," selgitas Mari Reinik, Riigi Laboriuuringute ja Riskihindamise Keskuse direktori asetäitja riskihindamise valdkonnas.

Võimalike terviseohtude riski tarbijatele hindas lisaainete ekspertkomitee, kes leidis, et senine ohutu ööpäevane kogus ehk ADI jääb kehtima. "Aspartaami päevane tarbimine jääb nii lastel kui ka täiskasvanutel alla praeguse ADI. Täiskasvanu peaks ööpäevas jooma peaaegu viis liitrit aspartaami sisaldavat suhkruvaba karastusjooki, et saaksime rääkida ohust tervisele," rääkis Reinik.

Erinevaid riske aitab aga jätkuvalt maandada mitmekülgne toitumine. "Miski ei asenda tasakaalustatud ja mitmekülgset toitumist. Just nii saame kätte kõik vajalikud ained ja väldime olukorda, et mõnda ainet tarbime üleliia," paneb Reinik tarbijatelesüdamele.

Toidu lisaainete sisalduse kohta saab infot toote märgistuselt, millel peavad ained olema välja toodud kas nime või E-numbriga. Aspartaami (lisaaine E-numbriga E 951) kasutamise puhul on tootel lisaks märge "sisaldab fenüülalaniini allikat", mis on hoiatuseks haruldase ainevahetushaiguse fenüülketonuuria põdejatele.

Kõikide magusainete puhul on kasutamine lubatud ainult juhul, kui need ei tekita kaariest ning neid kasutatakse vähendatud energiasisaldusega, lisatud suhkruta või eritoitudes. Euroopa Liidus (sh Eestis) hindab lisaainete ohutust Euroopa Toiduohutusamet (EFSA). EFSA uuendas aspartaami saadavushinnanguid ning praegu ei viita andmed sellele, et aspartaami tarbimine ületaks üheski vanusegrupis ohutut ööpäevast kogust.

 

Allikas: Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.