Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Rukkilille monumendi kividest ja spa-hotelli palkidest valmis rattamaja (2023-07-13 07:16:06)Tartu ringrenoveerimise projekti abil valmis teine rattamaja, mille ehitamisel on kasutatud mujalt üle jäänud ja kokku varutud materjale.

Kaunase 23 hoones tegutsevad Tartu Linnaraamatukogu ja Tartu II Muusikakool said omale uue rattamaja, mis aga koosneb vanadest materjalidest. Katusekate pärineb Aravete lasteaiast, kivisillutis kattis varem Tartu Rukkilille monumendi ümbrust ja puitdetailid saadi Kubija spa hotelli lammutustöödelt. Katus on üle värvitud ja palgid kauni ilme nimel töödeldud, mistõttu näeb rattaparkla uus ja värske välja ning ilmestab ehitusmaterjalide ringkasutuspotentsiaali.

Kevadel valmis samadel põhimõtetel rattapaviljon Tartu Karlova kooli hoovile, mille puitosa ehitati samas kohas varem asunud kuuri materjalidest. Rattamaja metallosa pärineb aga Eesti kaitsepolitsei endisest aiast. Järgmine rattahoidja valmib Annelinna kunstmuruväljaku äärde. Ringrenoveeritud rattamaju valmib projekti raames kokku neli ja need projekteeriti TalTechi projektõppe kursuse osana.

Tartu abilinnapea Meelis Leidt ütles, et vana materjali kasutamine uutes ehitises on väga keerukas. "Tartu linna ja partnerite koostöös on materjali ringkasutamine väga hästi õnnestunud ja loodame, et ka ratturitele majad meeldivad ning tehtud töö leiab aktiivset kasutust."

Rattamajade ehitamine on osa Tartu ringrenoveerimise projektist, mis käivitati 2022. aasta sügisel. Projekti eesmärgiks on ringmajanduse põhimõtete juurutamine Tartu renoveerimislainesse. Ringrenoveerimise näidislahenduste abil innustatakse renoveerimisel kasutama rohkem ringkasutatud materjale. Säästva Renoveerimise Infokeskus (SRIK) loob projekti raames andmebaasi, milles hakatakse kaardistama ja hoidma infot materjalidest, mida saab korduskasutada. Lisaks viib SRIK läbi ka koolitusi, kuidas kasutatud ehitusmaterjali paremini uuesti kasutusse võtta.

Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ning tegevused kestavad 2024. aasta veebruarini. Projektis osalevad Tartu Linnavalitsus, Tallinna Tehnikaülikool, Säästva Renoveerimise Infokeskus, SINTEF, Trondheimi Linnavalitsus ja Eesti Ringmajanduse Ettevõtete Liit.

Vaata lisa: www.tartu.ee/ringrenoveerimine

 

Allikas: Tartu uudised


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.