Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
PTA: 2022. aasta saasteainete seire käigus nõuetele mittevastavusi ei tuvastatud (2023-06-30 07:22:33)


Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) veab igal aastal riiklikku saasteainete seireprogrammi, et veenduda loomset päritolu toidu ohutuses nii siseriiklike kui ka Euroopa Liidu õigusaktide järgi. Nõuetele mittevastavaid tulemusi eelmisel aastal ei tuvastatud.

 

Eesti inimeste toidulaua ohutuse tagamiseks võtab PTA igal aastal erinevatest toiduliikidest proove, uurides nii saasteainete, veterinaarravimite, keelatud ainete ja taimekaitsevahendite jääkide esinemist, haigusetekitajate leidumist, raskemetallide sisaldust kui muid toiduohutuse näitajaid.

 

PTA toiduosakonna peaspetsialist Merle Laurimaa sõnul võttis PTA 2022. aastal saasteainete seire käigus Eestis kasvatatavatest elusloomadest ja Eestis toodetud loomsest toidust 1690 plaanilist proovi.

 

"Proove võeti veistelt, sigadelt, lammastelt, broileritelt, ulukitelt, küülikult, hobuselt, piimast, meest, munadest ja kaladest. Osa proove võeti ka elusloomadelt farmis," loetles Laurimaa ja lisas, et uuriti keelatud ravimite, sh steroidide sisaldust, veterinaarravimite jääke, taimekaitsevahendite jääke, raskemetallide ja mükotoksiinide sisaldust.

 

"Nõuetele mittevastavaid tulemusi eelmisel aastal ei tuvastatud," ütles Laurimaa.

 

2021. aastal võeti saasteainete seire käigus 1669 plaanilist proovi, mille käigus ühest kanamunaproovist leiti toltrasuriilsulfooni. Farmakoloogilist toimeainet toltrasuriili, mille markerjääk on toltrasuriilsulfoon, kasutatakse lindude koktsidioosi raviks kuid, seda ei tohi kasutada lindude puhul, kellelt saadakse inimtoiduks ettenähtud mune. Kohe peale nõuetele mittevastava tulemuse teadasaamist algatati müüdud kanamunade tagasikutsumine.

 

Täiendavad andmed ja selgitused leiate aruandest, mis asub ameti kodulehel: Saasteainete seire toidus.

Allikas: Põllumajandus- ja Toiduameti pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.