Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
25 miljonit eurot sadeveesüsteemide arendamiseks (2023-06-16 06:04:47)


Eestis hakatakse üleujutuste leevenduseks arendama sadeveesüsteeme. Selleks annab Euroopa Liit ligi 25 miljonit eurot toetust.

"Kliimamuutuste prognoosid näitavad, et juba sel sajandil on oodata õhutemperatuuri tõusu, jää- ja lumikatte vähenemist ning äärmuslike sademete sagenemist," lausus Keskkonnaministeeriumi veeosakonna juhataja Karin Kroon. "Üleujutuste riski suurendavad ka sagenevad tormid ning merepinna tõus. Peame sellega arvestama ja tegema üleujutuste ärahoidmiseks vajalikke ettevalmistusi."
 

Toetust antakse vee-ettevõtetele ja kohalikele omavalitsustele looduslähedaste sadeveesüsteemide rajamiseks ning ühisvoolse kanalisatsiooni rekonstrueerimiseks lahkvoolseks. Looduslähedased sadeveesüsteemid, nagu näiteks immutusribad, kraavid, nõvad, vett läbilaskvad kõnniteed ja parklad, soodustavad sadevee pinnasesse imbumist.
 

"Kui loodusmaastikul imbub sademevesi maapinda, siis linnas on loomulik veeringe tavaliselt takistatud," märkis Kroon. "Linnades on kõige haavatavamad just need piirkonnad, kus on suur vett mitteläbilaskva katte osakaal."
 

Praegune sademeveekanalisatsioon tuleb küll toime tavapäraste sademetega, kuid mitte intensiivsemate vihmavalingutega. Pealegi koormatakse üleujutustega üle ka reoveekanalisatsioon, viiakse rivist välja reoveepuhastid ja reostatakse eesvoole. Kui linnades sademevee äravoolu kavandamise viisi ei muudeta, siis tulevikus sademete hulga kasvu arvestades probleemid süvenevad.
 

Lisaks annab Euroopa Liit 14 miljonit üleujutuste leevendamiseks riskipiirkondadele. Eestis on 16 riskipiirkonda, mida ohustavad mereveetaseme tõus ja jõgede üleujutused: Pärnu linn, Sindi linn, Võiste alevik, Häädemeeste alevik, Virtsu alevik, Kuresaare linn ja Nasva alevik; Kärdla linn, Haapsalu linn, Tallinna linn (Haabersti, Põhja-Tallinn, Kesklinn ja Pirita), Maardu linn, Raasiku alevik, Paide linn, Tartu linn, Aardlapalu küla, Võru linn.
 

Toetust on võimalik taotleda vee-ettevõtetel ja kohalikel omavalitsustel, kellele tänasel infopäeval räägitakse toetuse tingimustest lähemalt.
 

Infopäev "Sadeveesüsteemide toetusmeetmetest vee- ettevõtetele ja kohalikele omavalitsustele" toimub täna kell 10-15.30 Proto avastustehases.

Infopäevast tehakse ka otseülekanne https://onlineexpo.com/ee/kombineeritud-sadeveesusteemid/live-stream/#panel-1

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 16. juuni 2023 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.