Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnaagentuuri veebilehelt näeb nüüd ka radariandmete sademete lühiprognoosi (2023-06-14 07:30:41)

Alates 13.06.2023. a. saab Keskkonnaagentuuri veebilehelt ilmateenistus.ee radarite vahelehelt vaadata lisaks mõõdetud andmetele ka radariandmetel põhinevat sademete lühiennustust.

Keskkonnaagentuuril on kaks ilmaradarit, need asuvad Harkus ja Sürgaveres. Mõlema radari andmeid kasutatakse veebilehel ilmateenistus.ee ja telefoniäpis ILM+ kuvatava komposiitpildi koostatamiseks. Tänasest on veebilehel nähtav ka sademete lühiennustus (nowcast), mis annab infot sajualade liikumise kohta nii tavakasutajatele kui ka valdkonna spetsialistidele ning asutustele, kes võiksid vastavast infost kasu saada (Transpordiamet, Päästeamet jt). Näiteks on see abiks välitegevuste planeerimisel, aga ka võimalikuks sisendiks ohtlike ilmastikunähtuste eest hoiatamisel ning nendeks valmistumisel. Keskkonnaagentuuris on põhikasutajateks meie sünoptikud.

 

Radariandmete lühiennustus näitab sajualade tõenäolist liikumist ja sadude ajalis-ruumilist arengut Eestis kuni 90 minutit mõõtmishetkest tulevikku viieminutilise ajasammuga. Lisaks sajualade liikumisele näitab lühiennustus ka seda, kas sadu muutub tugevamaks või jääb nõrgemaks.

 

Lühiennustuse koostamise algoritm arvestab ka sajualade ruumilise ulatusega - väiksemate mõõtmetega sajualade ennustustäpsus langeb ajas kiiremini ja nende eluiga on madalam suurematest. Prognoosi täpsus on erinevates ilmasituatsioonides erinev. Üldiselt on ennustuse täpsus kõrgem aeglaselt arenevate ja ulatuslike (frontaalsete) sadude korral ja madalam väikesemõõtmeliste ning kiirelt tekkivate ja kaduvate sajualade puhul (konvektiivsed sajud). Lühiennustus uueneb iga 5 minuti järel, uute radarmõõtmiste laekumisel arvutatakse nende põhjal ka uus ennustus.

 

Keskkonnaagentuuri veebilehe ilmateenistus.ee kasutajaskond on juba praegu väga suur, aga uue funktsionaalsuse lisandumisega loodame, et meie andmete juurde leiavad tee ka paljud uued kasutajad. Radarilehtede külastuste arv viimastel aastatel on ulatunud keskmiselt 2-3 miljonini (sh korduvad külastused). Kõige aktiivsemalt kasutatakse radariandmeid suviste tormide ajal, siis on päevaste külastuste arv ulatunud 65 000-ni.

 

Radariandmete lühiennustuse lisafunktsiooni arendasid välja Keskkonnaagentuuri enda spetsialistid. Kavas on lisada uuendus ka ILM+ nutirakendusse, anname sellest eraldi teada.

Allikas: Keskkonnaagentuuri pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.