Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Looduse Omnibussiga Anu Raua juubelinäitusele, Mulgi peole; Aiaretk Alaveresse (2023-06-07 07:31:21)


1. Looduse Omnibussiga Anu Raua juubelinäitustele Heimtalisse ja suurele Mulgi peole Sooglemäel

Laupäeval, 10.juunil 2023

Laupäeval ootavad meid akadeemik Anu Raud Heimtalis ja suur Mulgi pidu Sooglemäel.

Meie Mulgimaa päev algab Heimtali mõisa ringtallis, kus kohtume oma 80. sünnipäeva tähistanud akadeemik Anu Rauaga ja vaatame tema vaipade juubelinäitust "Elumustrid." Näitusel teeb tuuri akadeemiku õpilane Aet Ollisaar.

Seejärel külastame Anu Raua muuseumis Heimtalis teisigi juubeli- ja püsinäitusi ja käime akadeemiku kodus Kääriku talus.

Anu Raua muuseum on unikaalne kompaktselt säilinud vallakeskus koos kõigi oma hoonetega. Muuseumi südameks on vana külakoolimaja, kaunis maakivist ehitis aastast 1864.

Osta saab Anu Raua postkaarte ja raamatuid.

Sealt edasi liigume lõuna poole vastavatud Mulgi Elamuskeskusesse Sooglemäel, kus toimub mulkide aasta suursündmus, järjekorras seitsmes Mulgi pidu "Midrilinnu pesa." Mulgi Elamuskeskus on kolme Mulgimaa omavalitsuse ühiselt loodav ja arendatav keskus, mille eesmärgiks on koondada mulgi kultuuri, infot, tooteid, teenuseid ja sündmusi.

Terve päeva vältava meeleoluka kogupere sündmuse Mulgi peo kulminatsiooniks on suurejooneline kontsertlavastus, millest võtab osa 1000 esinejat üle kogu Mulgimaa. Nende seas nii lauljad, tantsijaid kui ka rahvamuusikud.

Mulgi pidu algab Mulgi laadaga, kus pakutakse vaid kodumaist toodangut. Pearõhk on kohalikul toidul ja käsitööl. Päeva jooksul jagub aga sisukaid tegevusi kogu perele. Kohal on ka Mulgimaa parimad toiduvalmistajad, kelle käest saab kaasa hulganisti nippe ja võtteid Mulgi köögi hõrgutiste koduseks valmistamiseks.

Külastajad on oodatud osa võtma erinevatest töötubadest ja tegevustest - neid jätkub tõepoolest igale maitsele. Kaaruspaela kudumine, saunavihtade tegemine, vikatiga niitmine, linakiust kanga kraasimine, kalanaha parkimine, Mulgi memme mängukammer ja loomanahkade ära arvamine - seda kõike saab meeleolukal perepäeval oma käega proovida.

Ära ei unustata ka kirjanduse- ja kunstisõpru, kellele on mõeldud spetsiaalne kunstiprogramm ning kirjanduspesa koos raamatuesitlustega.

Peo lõpetab rahvalik simman, kus esineb legendaarne folkansambel Untsakad.

 

Retke juhib geograaf Toomas Kümmel.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 9.00 Tagasi Tallinnas kell 22.30

Sõidu hind koos muuseumipiletitega ja ekskursiooniga Heimtalis 45 eurot, kooliõpilastele 30 eurot.

Lisandub Mulgipeo pilet 15 eurot, kohapeal saab osta. Lastele kuni 16.aastat Mulgipeo pilet tasuta.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

********************************************************

2. Aiaretk Helve Vaarmanni juurde - Alaveres kestab sireliaeg

Esmaspäeval, 12.juunil 2023

Ootame igal kevadel sirelite õitseaega. Kui sirelid lõpetavad, siis oleks nagu üks ilus osa tänavusest aastast läbi ja suvi tüürib ruttu jaanipäeva ja küpsemise suunas. Esmaspäeval, 12. juunil sõidame Harjumaale Alavere ja Rasivere küla piirile, kus Helve Vaarmanni Loo talus sireliaeg alles kestab. Sirelihuvi sütitas temas aastate eest Raplamaal elav sireliaretaja Aavo Mägi. Nüüd on Helve Vaarmanni kogus u 60 sireliliiki ja sorti, seal on esindatud nii Adolf Vaigla kui Aavo Mägi aretised, kuid on ka näiteks Prestoni sireli sorte, mida Eestis veel vähe kasvatatakse. See viga tuleks ära parandada, sest Kanadast pärit Prestoni sirelid on meie kliimasse sobivatest sirelitest kõige hilisemad, need võivad puhkeda isegi kaks nädalat hiljem kui ungari sirelid ja nendega saame pikendada imelist sireliaja peaaegu juuni lõpuni.

Helve Vaarmann on tuntud kui väga ettevõtliku Anija aiandusseltsi juht. Aiandust on ta õppinud nii Räpinas kui Luual, ta on nooruses töötanud floristina, hiljem õpetanud kodukandis lastele loodusaineid, praegu töötab Helve aga aiakujundajana ja loob seega põnevaid aedu ka teistele.

Loo talu asub Harjumaal üsna jahedas paigas, põldude vahel paiknevast aiast käivad üle jahedad tuuled. Tänavune kevad on seal kimbutanud hiliste öökülmadega ning nurjanud kahjuks perenaise plaani näidata huvilistele korraga õitsvaid sireleid ja õitsema ajatatud daaliaid. Külmanäpistusi on tunda saanud ka näiteks monardad ja siidpöörised. Kuid aias on ikka palju vaadata: Helve umbes kahehektariline valdus koosneb kollektsiooniaiast, kuhu muuhulgas on kogutud Eestis aretatud kuuse-, elulõnaga, sireli- ja roosisorte, Kunksmoori aiast (ravimtaimed), Elurikkuse aiast, okaspuude kogust, kus perenaine on asjatundliku pintseerimise ja vormilõikusega puukestele huvitavama kuju andnud ja Elurikkuse aiast, kus ilutaimed kasvavad omapärastes kooslustes.

Anija aiandusselts on korraldanud harivaid aiapäevi ja kursusi: alles hiljuti oli Helve Vaarmanni aias näiteks okaspuude pintseerimise õppus. Kuna tänavune keerukas kevad on aedades palju kahju teinud, lubas perenaine meie grupile lisaks oma valduse tutvustamisele rääkida ka sellest, millised nipid aitavad kahjustatud või valesse kohta kasvama sattunud taimi turgutada, kuidas kasutada seltsilistaimi jpm. Tema aias tõrjuvad pahalasi rooside kallalt eemale nt lõhnataimed. 2022. aastal valis ajakiri Maakodu oma võistlusel Helve Vaarmanni aia kõige ilusamaks koduaiaks.

Avatud aiakohvik, osta saab kohvi ja võileibu.

Aiaretke juhib Meeli Müüripeal.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 17.00 Tagasi
Tallinnas kell 21.30

Sõidu hind 25 eurot.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Allikas: Looduse Omnibussi teated


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.